Staw kolanowy

Staw kolanowy to jeden z największych stawów w ludzkim ciele. Łączy ze sobą kość piszczelową, udową oraz rzepkę.

Staw kolanowy jest stabilizowany przez cztery główne więzadła: więzadło krzyżowe przednie, więzadło krzyżowe tylne oraz więzadła poboczne: piszczelowe i strzałkowe. Ważnymi strukturami stawu kolanowego są również łąkotki: przyśrodkowa i boczna.

Staw kolanowy narażony jest na różnego rodzaju urazy i przeciążenia. Objawy choroby stawu kolanowego mogą obejmować ból, sztywność, trudności w poruszaniu się, obrzęk, zmniejszenie zakresu ruchu i trzeszczenie, a także niestabilność. Do najczęstszych chorób stawu kolanowego należą: choroba zwyrodnieniowa stawów, uszkodzenia urazowe więzadeł, łąkotek i chrząstki.

Podstawową diagnostyką chorób stawu kolanowego jest badanie fizykalne, w tym badanie zakresu ruchu, siły mięśniowej i stabilności stawu oraz tzw. testy łąkotkowe. Dodatkowo wykorzystuje się badania obrazowe, takie jak RTG, rezonans magnetyczny, czy niekiedy tomografię komputerową.

Leczenie chorób stawu kolanowego zależy od przyczyny choroby i jej stopnia zaawansowania. W przypadku chorób zwyrodnieniowych stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także fizjoterapię i ćwiczenia wzmacniające mięśnie. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne, takie jak artroskopia lub endoprotezoplastyka. W leczeniu pourazowym w obrębie kolana stosujemy fizjoterapię lub konieczne jest leczenie operacyjne takie jak artroskopowe zaopatrzenie uszkodzonych łąkotek lub rekonstrukcje więzadłowe.

W MIRAI obszarem kolana zajmują się:
Tomasz Szymański – opracowanie materiału na stronie
Michał Drwięga
Konrad Wasylewski
Konrad Słynarski
Agnieszka Wintrowicz
Karol Kosterna
Marcin Gruba
Jakub Jabłoński
Bartosz Dominik
Patryk Ulicki
Dariusz Grzelecki
Michał Bartoszewicz
Anna Krześniak

Zapraszamy!

Chondromalacja
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
Uszkodzenie łąkotek
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
Zapalenie stawu kolanowego