Diagnostyka skolioz

Diagnostyka skolioz w MIRAI odbywa się za pomocą urządzenia Diers Formetric 4D. Daje ono możliwość trójwymiarowej oceny postawy ciała, bez konieczności naświetlania go promieniowaniem rentgenowskim. Badanie jest zatem w 100% nieinwazyjne, a jego wyniki wysoko korelują z klasycznym badaniem RTG. Służy ono do kontroli postępów leczenia, bez konieczności regularnej ekspozycji na promieniowanie X. Jest to badanie dedykowane wszystkim Pacjentom, może być stosowane u dzieci i kobiet w ciąży. Umożliwia ono nie tylko ocenę miednicy i kręgosłupa, lecz także – z wykorzystaniem 4 tysięcy czujników ciśnienia wbudowanych w bieżnię, będącą częścią systemu pomiarowego – daje możliwość oceny rozkładu obciążenia na stopach. Diers Formetric 4D daje także możliwość zbadania ustawienia miednicy i kręgosłupa oraz pomiaru obciążenia stóp w trakcie chodu lub biegu. Istnieje więc możliwość dokonania pomiarów podczas wykonywania jednych z najbardziej funkcjonalnych czynności, jakimi są chód oraz bieg – co pomaga jeszcze dokładniej zaplanować postępowanie rehabilitacyjne.

W procesie leczenia skoliozy bardzo ważna jest regularna kontrola kąta skrzywienia oraz poziomu deformacji tułowia i asymetrii miednicy. Obiektywna ocena tych parametrów wymagała dotychczas regularnego wykonywania badania RTG, które wiąże się z ekspozycją na niebezpieczne promieniowanie X. Na szczęście istnieje alternatywa, którą my możemy zaoferować Pacjentowi!

Urządzenie Diers Formetric 4D dostępne jest w Instytucie Rehabilitacji MIRAI na ul. Wolskiej w Warszawie. Posiadamy je jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce.
Badaniem skoliozy zajmuje się mgr Jakub Olewiński.

Zapraszamy!