Diagnostyka skolioz

Diagnostyka skolioz w MIRAI odbywa się za pomocą urządzenia do kompleksowej analizy funkcjonalnej kręgosłupa i wad postawy w ruchu. Daje ono możliwość trójwymiarowej oceny postawy ciała, bez konieczności naświetlania go promieniowaniem rentgenowskim. Badanie jest zatem w 100% nieinwazyjne, a jego wyniki wysoko korelują z klasycznym badaniem RTG. Służy ono do kontroli postępów leczenia, bez konieczności regularnej ekspozycji na promieniowanie X. Jest to badanie dedykowane wszystkim Pacjentom, może być stosowane u dzieci i kobiet w ciąży. Umożliwia ono nie tylko ocenę miednicy i kręgosłupa, lecz także – z wykorzystaniem 4 tysięcy czujników ciśnienia wbudowanych w bieżnię, będącą częścią systemu pomiarowego – daje możliwość oceny rozkładu obciążenia na stopach. Daje ono także możliwość zbadania ustawienia miednicy i kręgosłupa oraz pomiaru obciążenia stóp w trakcie chodu lub biegu. Istnieje więc możliwość dokonania pomiarów podczas wykonywania jednych z najbardziej funkcjonalnych czynności, jakimi są chód oraz bieg – co pomaga jeszcze dokładniej zaplanować postępowanie rehabilitacyjne.

W procesie leczenia skoliozy bardzo ważna jest regularna kontrola kąta skrzywienia oraz poziomu deformacji tułowia i asymetrii miednicy. Obiektywna ocena tych parametrów wymagała dotychczas regularnego wykonywania badania RTG, które wiąże się z ekspozycją na niebezpieczne promieniowanie X. Na szczęście istnieje alternatywa, którą my możemy zaoferować Pacjentowi!

Urządzenie, którym przeprowadzamy diagnostykę skolioz dostępne jest w MIRAI Warszawa Wola na ul. Wolskiej w Warszawie.
Badaniem skoliozy zajmuje się mgr Jakub Olewiński.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA SKOLIOZY – INFORMACJA DLA PACJENTA

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami
dotyczącymi badań obrazowych i laboratoryjnych oraz o przestrzeganie wymienionych zasad.

INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE WSZYSTKICH BADAŃ OBRAZOWYCH
1. Wskazane, aby zgłosić się około 15 minut przed czasem, co pozwoli na wypełnienie zgody na wykonanie badania oraz ankiety przed badaniem.
2. Pacjent powinien dostarczyć wyniki poprzednich badań diagnostycznych.
3. Wskazane, aby założyć ubranie, które można wygodnie zdjąć lub podwinąć, aby odsłonić badaną część ciała.
4. W trakcie badania należy stosować się do wszystkich poleceń radiologa, technika bądź innego personelu medycznego pracowni.
5. Dzieci i młodzież poniżej 18-go roku życia na badanie diagnostyczne muszą zgłosić się wraz z opiekunem ustawowym lub osobą upoważnioną.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

  • Badanie skoliozy nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań (poza zawartymi w INFORMACJACH OGÓLNYCH). Do badania należy przygotować wygodny strój sportowy (tylko spodenki).
  • W przypadku osób biegających, należy wziąć ze sobą obuwie biegowe. Może być ono przydatne dla oceny postawy ciała podczas biegu.

PRZECIWWSKAZANIA
W badaniu nie mogą uczestniczyć osoby o wzroście poniżej 110 cm.

PRZEBIEG BADANIA

  • Badanie jest bezbolesne, trwa od kilku do kilkunastu minut. Osoba wykonująca badanie może prosić o spacer lub bieg (bez obuwia) po specjalistycznej bieżni.
  • Pacjent podczas badania pozostaje w dolnej części bielizny/stroju sportowego.

Zapraszamy!