Urządzenie składa się z cyfrowej kamery, projektora i płyty pomiarowej – bieżni z ponad 5 tysiącami czujników nacisku. Projektor emituje linie pomiarowe na powierzchnię pleców pacjenta, a kamera rejestruje trójwymiarowy obraz tych linii i przekazuje je do komputera, który za pomocą specjalistycznych algorytmów na bieżąco analizuje otrzymane dane i ustala obraz naszego ciała. Podobnie rejestrowane są dane podczas chodu lub biegu badanej osoby na bieżni. Co ważne – wszystkie te pomiary są wykonywane jednocześnie, czyli otrzymujemy spójny obraz współpracujących ze sobą elementów naszego układu mięśniowo – szkieletowego.
Podczas badania nie jest emitowane szkodliwe promieniowanie RTG, przez co jest ono bezpieczne dla wszystkich badanych, zarówno dzieci, jak i kobiet w ciąży.
Badanie – w zależności od zakresu – trwa od kilku do kilkunastu minut, po czym od razu otrzymujemy wyniki: kompleksowy obraz naszego kręgosłupa z uwzględnieniem wszelkich nieprawidłowości i asymetrii, miejsc przeciążeń i dysfunkcji stóp.
Jest to sprawdzona technologia, funkcjonująca w wielu ośrodkach fizjoterapeutycznych na świecie, o skuteczności potwierdzonej w publikacjach naukowych – a od teraz również w MIRAI.