Analiza funkcjonalna kręgosłupa i postawy w ruchu

W MIRAI Warszawa Wola posiadamy urządzenie, pozwalające w sposób całkowicie bezpieczny uzyskać kompleksowy obraz 3D układu mięśniowo – szkieletowego człowieka w statyce i podczas ruchu.

Czy w dobie rozwiniętej diagnostyki ortopedycznej jest miejsce na innowacje, rozszerzające wiedzę o układzie mięśniowo – szkieletowym i jednocześnie eliminujące mankamenty obecnie stosowanych metod?

Zdecydowanie tak – MIRAI posiada urządzenie do kompleksowej analizy funkcjonalnej kręgosłupa i postawy w ruchu.

Czym to badanie różni się od powszechnie stosowanej diagnostyki?

 1. Podczas badania potrafimy kompleksowo zdiagnozować nie tylko kręgosłup – wykryć asymetrie, zablokowania segmentów kręgosłupa, ocenić ruchomość poszczególnych kręgów i miejsca przeciążeń, rotacje i nachylenia miednicy, skoliozę, ale możemy również zlokalizować nadmierne napięcia mięśniowe oraz zaburzenia osiowości kończyn dolnych.
 2. Badanie to wykonujemy nie tylko w statyce, ale również podczas ruchu pacjenta na bieżni (chód, bieg). Obserwując ustawienia miednicy, kończyn dolnych i nacisku stóp na ścieżkę podometryczną jesteśmy w stanie ocenić technikę chodu lub biegu w kontekście jej wpływu na stan naszego systemu mięśniowo – szkieletowego.
 3. W odróżnieniu od dotychczasowych metod jest to metoda bezinwazyjna, pozbawiona promieniowania, mogąca być stosowana bez ograniczeń wśród dzieci (wzrost powyżej 110 cm) kobiet w ciąży i wszędzie tam, gdzie promieniowania należy unikać.
 4. Badanie to jest badaniem obiektywnym i powtarzalnym – przez co umożliwia weryfikację postępów rehabilitacji, poprzez obserwację zmiany parametrów uzyskiwanych podczas analizy.
 5. Badanie dynamiczne jest idealne przy doborze i ocenie skuteczności wkładek do obuwia – otrzymany wynik od razu informuje nas o wpływie wkładki na stopę lub kręgosłup.
 6. Mogąc wykonać to badanie na jednym urządzeniu w jednym momencie, możemy ocenić, w jaki sposób ustawienie poszczególnych elementów ciała wpływa na cały organizm i odnaleźć odległe przyczyny dolegliwości. Jest to jeden z naszych sekretów wpływający na sukcesy w rehabilitacji ,,trudnych przypadków’’.
 7. Badanie jest wykonywane przez fizjoterapeutów, którzy potrafią przenieść wyniki analizy na konkretne zalecenia i ćwiczenia, zmierzające do poprawy postawy ciała lub eliminacji bólu.

Jak przeprowadza się analizę funkcjonalną kręgosłupa i postawy?

Urządzenie składa się z cyfrowej kamery, projektora i płyty pomiarowej – bieżni z ponad 5 tysiącami czujników nacisku. Projektor emituje linie pomiarowe na powierzchnię pleców pacjenta, a kamera rejestruje trójwymiarowy obraz tych linii i przekazuje je do komputera, który za pomocą specjalistycznych algorytmów na bieżąco analizuje otrzymane dane i ustala obraz naszego ciała. Podobnie rejestrowane są dane podczas chodu lub biegu badanej osoby na bieżni. Co ważne – wszystkie te pomiary są wykonywane jednocześnie, czyli otrzymujemy spójny obraz współpracujących ze sobą elementów naszego układu mięśniowo – szkieletowego.

Podczas badania nie jest emitowane szkodliwe promieniowanie RTG, przez co jest ono bezpieczne dla wszystkich badanych, zarówno dzieci, jak i kobiet w ciąży.

Badanie – w zależności od zakresu – trwa od kilku do kilkunastu minut, po czym od razu otrzymujemy wyniki: kompleksowy obraz naszego kręgosłupa z uwzględnieniem wszelkich nieprawidłowości i asymetrii, miejsc przeciążeń i dysfunkcji stóp.

Jest to sprawdzona technologia, funkcjonująca w wielu ośrodkach fizjoterapeutycznych na świecie, o skuteczności potwierdzonej w publikacjach naukowych – a od teraz również w MIRAI.

W jakich sytuacjach warto przeprowadzić badanie?

 1. Nie warto czekać na pierwsze symptomy bólu – wskazanie obszarów narażonych na przeciążenia, analiza techniki biegu lub odpowiednio dobrane wkładki, wsparte ćwiczeniami – pozwolą się cieszyć ciągłym zdrowiem bez ograniczeń ruchowych.
 2. Polecamy je sportowcom, w szczególności biegaczom, jako element przygotowania do wysiłku wyczynowego, ambitnym sportowcom – amatorom i tym, którzy planują kontynuować swą przygodę ze sportem po dłuższej przerwie.
 3. Warto rozważyć przeprowadzenie takich badań dzieciom, które chciałyby odpowiedzialnie rozpocząć przygodę ze sportem, ale i tym, których siedzący tryb życia predestynuje do zaburzeń postawy.
 4. W przypadku pojawienia się dolegliwości, aby kompleksowo zweryfikować postawę swojego ciała – skoliozę, kifozę, lordozę, ruchomości i zablokowania segmentów kręgosłupa, rotacje i skręcenia miednicy, pracę stawu biodrowego i krzyżowo – biodrowego, długości kończyn dolnych i ewentualne różnice, przeciążenia stawów kolanowych i wady stóp.
 5. Badanie to warto wykonać kiedy dotychczasowa statyczna diagnostyka nie przyniosła efektów i przyzwyczajamy się, że dyskomfort staje się naszą codziennością. Warto spróbować znaleźć jego przyczynę i to zmienić!
 6. Upływ czasu jest wpisany w nasze życie i zdrowie – natomiast część zmian w naszym układzie mięśniowo – szkieletowym jest pod naszą kontrolą. Profilaktyka – kontrolne badania kręgosłupa co jakiś czas, wsparte właściwymi ćwiczeniami pozwolą cieszyć się młodzieńczą sylwetką dłużej!

Jakie zakresy badania wybrać?

 1. Dla osób mających kłopoty z przeciążeniem kolan, stawu skokowego, czy stóp lub chcących dobrać wkładki, czy sprawdzić dopasowanie butów do biegania – propozycją będzie pakiet podstawowy (badanie statyczne i dynamiczny nacisku stóp – ścieżka podometryczna)
 2. Dla zainteresowanych kompleksowym badaniem kręgosłupa – dobrym rozwiązaniem będzie pakiet optymalny – gdzie najpierw badamy nacisk stóp i kręgosłup statycznie, a potem wykonujemy te badanie w ruchu, na bieżni.
 3. Dla tych, którzy chcieliby w sposób bezkompromisowy podejść do oceny swojego systemu mięśniowo szkieletowego, polecamy pakiet sportowy – w nim oprócz badania nacisku stóp i oceny kręgosłupa w statyce i dynamice, dodatkowo zweryfikujemy osie kończyn, a na koniec przystąpimy do analizy video biegu na bieżni, z pokazaniem odstępstw od wzorców.
Podstawowy Optymalny Sportowy
Symetria obciążenia w staniu + + +
Pedobarografia statyczna + + +
Ocena ustawienia miednicy w staniu + + +
Ocena ustawienia kręgosłupa w staniu + + +
Ocena sposobu obciążania stóp w chodzie + + +
Analiza ścieżki podometrycznej w chodzie + +
Analiza pracy miednicy w chodzie + +
Analiza pracy tułowia w chodzie + +
Ocena osi kończyn dolnych w staniu +
Ocena osi kończyn dolnych w chodzie +
Analiza ścieżki podometrycznej w biegu +
Analiza techniki biegu +

Urządzenie do analizy funkcjonalnej kręgosłupa i postawy w ruchu dostępne jest w pracowni diagnostyki biomechanicznej w MIRAI Warszawa Wola na ul. Wolskiej w Warszawie.

Zapraszamy!