Cennik Operacji

Operacja Procedura Znieczulenie Materiały i implanty Hospitalizacja Konsultacje
BARK
Zespolenie złamania obojczyka 7 700 1 650 4 300 1 350 500
Stabilizacja zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego 9 900 1 650 3 500 1 350 500
Stabilizacja stawu ramiennego 11 500 1 650 5 000 – 6 000 1 350 500
Rekonstrukcja stożka rotatorów 12 900 1 800 6 000 – 8 000 1 350 500
BIODRO
Artroskopia stawu biodrowego 13 400 1 950 7 000 – 8 000 1 350 500
Protezoplastyka stawu biodrowego 15 500 1 950 9 000 4 050 500
KOLANO
Artroskopia stawu kolanowego 8 300 1 350 800 1 350 500
Artroskopia stawu kolanowego z szyciem łąkotki 8 300 1 350 1 300 – 3 000 1 350 500
Artroskopia stawu kolanowego z rekonstrukcją chrząstki 11 900 1 650 2 000 – 11 000 1 900 500
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego 12 000 1 950 3 500 – 4 500 1 900 500
przedniego
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego 14 300 1 950 4 000 – 9 000 1 900 500
przedniego + dodatkowa procedura
Stabilizacja stawu rzepkowo-udowego 13 200 1 650 2 500 – 4 000 1 900 500
Osteotomia kości piszczelowej lub udowej 14 900 1 950 6 200 – 11 500 2 700 500
Protezoplastyka stawu kolanowego 17 900 1 950 9 200 4 050 500

W jaki sposób wyliczana jest operacja w MIRAI Clinic?

Ile kosztują operacje? – odkrywamy karty!

Istnieje pewnego rodzaju tabu dotyczące cen konkretnych operacji i trudno jest znaleźć na stronach prywatnych szpitali dokładną wycenę zabiegów. W tym materiale odkrywamy karty! Opisujemy dokładnie z czego wynika cena operacji na przykładzie rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.

Na wstępie należy zaznaczyć, że poniższe informacje, są aktualne na dzień publikacji wpisu tj. październik 2023 roku.

Dlaczego nie da się jednoznacznie określić ceny zabiegu i dlaczego tak naprawdę, mało gdzie można znaleźć konkrety? Dlaczego na stronach prywatnych klinik nie ma dokładnych wycen operacji i dlaczego w najlepszym przypadku znajdujemy widełki cenowe, które wynoszą nawet ładnych kilka lub kilkanaście tysięcy złotych?

Istnieją trzy główne powody takiego stanu rzeczy:

„Każda operacja jest inna, każde wyliczenie zabiegu może być inne”
„Jeżeli podamy ceny na naszej stronie, pozna je konkurencja”
„Jeśli ujawnimy nasze ceny, odstraszymy klientów”

Argument pierwszy jest bardzo prawdziwy. Każdy pacjent jest wyjątkowy, każdy jest inny, każdy ma trochę inny uraz, doprowadzający do uszkodzenia np. więzadła krzyżowego. No ale co z tego? Jak urwane to urwane. Jaka różnica jak do tego doszło?

Otóż różnica w tym, że izolowane uszkodzenia więzadeł krzyżowych zdarzają się niezmiernie rzadko. W większości przypadków, w zależności właśnie od rodzaju urazu, uszkodzeniu ulegają również inne struktury. Dochodzi do urazu jednej lub obu łąkotek, towarzyszącego zerwania innych więzadeł, w tym więzadła pobocznego piszczelowego, czy więzadła przednio- bocznego, czy wreszcie do kompresyjnego złamania tylnej krawędzi kłykcia bocznego kości piszczelowej.

I teraz: Jak określić kwotę za naprawę takiego kolana?
Porównajmy to do naprawy samochodu. Koszula w końcu bliższa ciału, a o samochodach każdy z nas „coś” tam wie.

Operacje kolana można porównać od naprawy samochodu

Taka sytuacja: samochód nie ma mocy i silnik nierówno chodzi. Sami wymyśliliśmy lub ktoś nam podpowiedział, że zapewne uszkodzona jest świeca na jednym z cylindrów. Pytamy więc mechanika, ile kosztuje wymiana świecy. Mechanik rzuca konkretną kwotę za wymianę świecy. Tu pytanie: Czy masz pewność, że właśnie tyle zapłacisz jak oddasz samochód mechanikowi? Oczywiście jest to możliwe, o ile każesz mechanikowi wymienić świecę. Jest jednak więcej niż pewne, że oddając samochód do naprawy, nie robisz tego z intencją właśnie wymiany świecy, tylko naprawy, która ma doprowadzić do tego, że twoja bryka znów odzyska wigor i będzie równiutko chodziła. No a żeby uzyskać taki efekt może się okazać, że co prawda świeca faktycznie jest walnięta, ale izolowana wymiana nic nie da, bo przy odpowiedniej diagnostyce okazuje się, że nie działa taki czy inny czujnik lub uszkodzone jest urządzenie sterujące twoim silnikiem. Koszty takiej naprawy mogą kompletnie odbiegać od Twojego pierwotnego zapytania o wymianę świecy. Wzrasta czas takiej naprawy, a tu liczą się roboczogodziny, wzrastają również koszty części, bo jest różnica czy płacisz za świecę kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, czy za wymianę komputera co może kosztować krocie.
No i jaką cenę ma powiedzieć mechanik za naprawę, zanim nie zobaczy i nie zdiagnozuje po swojemu twojego samochodu?

W przypadku rekonstrukcji więzadła krzyżowego będzie bardzo podobnie. Ostateczna cena operacji będzie zależała od tego, czy jest to izolowane uszkodzenie, czy są inne, których naprawa może niejednokrotnie wymagać większego wysiłku i nakładów finansowych niż samo krzyżowe.

Mamy więc już pierwsze zmienne wpływające na wycenę operacji:
– złożoność procedury,
– czas jej trwania,
– koszty materiałów jakie trzeba użyć, aby takie leczenie przeprowadzić.

Przyjrzyjmy się w takim razie co w całości wpływa na koszt operacji:

Pierwsza składowa operacji – PROCEDURA

Pierwszy punkt jaki znajdujemy na kosztorysie naszej kliniki, to PROCEDURA.
To zdecydowanie największa kwota ze wszystkich elementów ostatecznej ceny operacji.
W pozycji procedura, ukrytych jest wiele składowych.
– Pierwszym elementem są wynagrodzenia całego zespołu dostosowane do czasu przeprowadzenia operacji. Dostosowane do CZASU. Dlaczego czas jest tu kluczowym stwierdzeniem? A dlatego, że większość osób, które biorą udział w operacji, pracuje na godziny. Są tu pielęgniarki asystujące lekarzowi do operacji, panie salowe dbające o czystość sal w trakcie i pomiędzy zabiegami, służba utrzymania technicznego bloku operacyjnego, a możecie wierzyć czy nie, nowoczesne bloki operacyjne nafaszerowane elektroniką, integracją obrazu, oświetleniem, gazami i laminarnym przepływem powietrza wymagają stałego nadzoru. Dalej mamy asystę do zabiegu, czasem technika radiologii, pośrednio technika obsługującego sterylizację i oczywiście samego chirurga. Łącznie, bez anestezjologa możemy tu wyliczyć nawet do 8 osób, bardziej bądź mniej bezpośrednio zaangażowanych w przeprowadzenie operacji.
– Dalej, w kwocie procedury ukryty jest koszt sterylizacji sprzętu wielokrotnego użytku,
– oraz amortyzacji całego sprzętu, którego zakup, regularne przeglądy, potrzeba upgradowania, serwisowania, aż wreszcie wymiany, kosztuję miliony monet.

Tak więc godzina pracy bloku operacyjnego jest niezwykle droga, a trzeba pamiętać, że to, że chirurg przeprowadza operację w 60 minut, nie oznacza, że płacimy z godzinę pracy bloku operacyjnego. Pacjenta trzeba przygotować do operacji, ułożyć i umyć, a na koniec pozamykać rany, założyć opatrunki, pacjenta wywieźć, a salę posprzątać i przygotować do następnej operacji. Wszystko to sprawia, że do każdego zabiegu spokojnie możemy doliczyć godzinę pracy bloku operacyjnego, a do operacji barku, czy artroskopii biodra, gdzie samego układania pacjenta jest kilkanaście minut, nawet więcej.

Czyli ile kosztuje procedura CZYSTEJ, czyli izolowanej rekonstrukcji więzadła krzyżowego, która trwa do 90 minut?

W naszym przypadku, na dzień publikacji tego nagrania jest to 12000zł. Jednak, kiedy okazuje się, że pacjent dodatkowo wymaga rozległego szycia łąkotki jak przy uszkodzeniu typu „rączka od wiadra” czy dodatkowej stabilizacji przednio- bocznej kwota wrasta do 14300zł. Jeszcze wyższej kwoty może spodziewać pacjent, który doznał przy urazie krzyżowego złamania tylnej krawędzi kłykcia bocznego kości piszczelowej i wymaga jego repozycji czy też podniesienia.

Drugą składową jest ZNIECZULENIE

Przeprowadzając operację, nie da się tego zrobić bez znieczulenia. W kwocie znieczulenia mamy koszt zespołu anestezjologicznego oraz koszt leków. Wszystko jest znowu uzależnione od czasu operacji. I tak znieczulenie do zabiegu, który ma trwać do 90 minut kosztuje 1650zł.

Składowa trzecia – KOSZT MATERIAŁÓW

Trzecia składowa to koszty materiałów które zużywamy do operacji. Część materiałów jest stała do konkretnego zabiegu, a część może być zmienna. Tzw. „materiały medyczne” to wszystkie jednorazowe obłożenia do zabezpieczenia pola operacyjnego, jednorazowe fartuchy zespołu operacyjnego, rękawiczki, podstawowe końcówki narzędzi artroskopowych, przewody i sól fizjologiczna do artroskopii, ostrza, szwy i opatrunki. Ogólnie wszystko co jest potrzebne do operacji a nie kosztuje więcej niż jakieś 100zł. Ta kwota jest dostosowana u nas do wielkości operacji i wynosi od 600zł do 1000zł, a konkretnie dla krzyżowego to 1000.

Część materiałów jest stała do danego zabiegu, a część jest zmienna

Oprócz kwoty stałej, musimy liczyć się z kosztem materiałów specyficznych tzw. implantów, dla konkretnej procedury. Aby zrekonstruować więzadło krzyżowe należy pobrać kawałek ścięgna od pacjenta, wywiercić kanały w odpowiednich miejscach w kolanie, wciągnąć przeszczep do kanałów i zamocować go tam. I właśnie do zamocowania potrzebne nam są implanty. Czasem są to śruby, czasem specjalne samozaciskające się pętle, czasem inne. Tu też wrzucamy dość drogą elektrodę do koagulacji, którą czasem operator zużywa a czasem nie. Koszt każdego z tych elementów sięga kilkuset złotych a do zamocowania krzyżowego w dwóch kanałach potrzebujemy dwóch implantów. Jeśli potrzebujemy zeszyć łąkotkę, a często przy rekonstrukcji krzyżowego tak jest, mogą być potrzebne kolejne jednorazówki, których koszt ponownie wynosi kilkaset złotych za sztukę. Przy kolejnych naprawach mogą dojść dalsze wydatki na implanty. Ale zakładamy, że rekonstruujemy tylko krzyżowe. W takiej sytuacji mocowania nie powinny przekroczyć kosztu 2500zł. Łącznie materiały wyniosą więc 3500zł.

Składowa czwarta – HOSPITALIZACJA

Kolejną składową naszej wyceny jest hospitalizacja. Po operacji pacjent nie jedzie od razu do domu. Musi zostać na oddziale przez minimum kilkanaście godzin. W czasie pobytu w oddziale dbamy, aby pacjent nie cierpiał z powodu bólu, rehabilitujemy go, zmieniamy opatrunki i karmimy. Przez 24h na dobę pacjentem opiekują się pielęgniarki oraz lekarz dyżurny. Dodatkowo dwa razy dziennie pacjenta odwiedza fizjoterapeuta, który po operacji pomaga wstać, zrobić pierwsze kroki o kulach, używać ewentualnych ortez. Fizjoterapia po operacji zaczyna się już tutaj.

Dlaczego pobyt na oddziale jest droższy niż w niejednym dobrym hotelu?

Trudno taki pobyt porównać do pobytu w hotelu, gdzie wynajmuje się tylko pokój, a cały hotel obsługuje jedna lub dwie osoby w recepcji. Za to warunki w jakich pacjent u nas przebywa są myślę bardzo komfortowe. Pacjenci mają do dyspozycji jednoosobowe pokoje z łazienką. Każdy pokój wyposażony jest podobnie jak pokój hotelowy, przy czym łóżko można pilotem ustawić w każdej pozycji pochylenia. Na łóżku znajdziemy specjalny materac zmniejszający szansę na ucisk, kiedy znieczulony pacjent mało się rusza. No i jeszcze jedno. Posiłki podane do łóżka, przygotowuje nasza wspaniała restauracja Nowy Gurewicz. O kawce czy herbatce podanej do pokoju na życzenie, to nawet nie wspominam. To wszystko sprawia, że koszt doby pobytu pacjenta na oddziale jest droższy niż w niejednym hotelu i po rekonstrukcji krzyżowego zazwyczaj wynosi 1900zł.

Składowa piąta – KONSULTACJE PRZEDOPERACYJNE

Ostatnią składową, wliczaną do kosztu operacji w naszej klinice jest konsultacja internistyczna i anestezjologiczna. Wliczamy je, ponieważ będąc odpowiedzialnym za bezpieczne przeprowadzenie zabiegu, chcemy być pewni, że pacjent jest przygotowany do operacji nie tylko pod kątem ortopedycznym. Takie konsultacje przeprowadzamy do tygodnia przed planowaną datą operacji. Same konsultacje to wywiad, badanie kliniczne pacjenta oraz analiza badań krwi i moczu, RTG klatki piersiowej i EKG. Łączny koszt tych konsultacji to dzisiaj 500zł. Wymienione tu badania laboratoryjne, RTG i EKG nie są pierwotnie wykazywane w wycenie, ale z tymi kosztami pacjent również musi się liczyć.

Po wyjściu ze szpitala można spodziewać się jeszcze innych kosztów

Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Operacja to tylko początek przygody z ortopedią.
Po operacji pacjent kierowany jest na rehabilitację, która może trwać do 3 do nawet 12 czy 24 miesięcy!
Po 2 tygodniach od operacji pacjenta czeka wizyta kontrola w celu oceny rany i ewentualnego zdjęcia szwów. W tym czasie, często (w zależności od przeprowadzonej operacji) robimy pierwsze badania kontrolne.
Kolejne wizyty kontrolne zazwyczaj odbywają się po 6 i 12 tygodniach. Potem następne, w zależności od zaleceń lekarza.
Przed kontrolami pacjent proszony jest o wykonanie konkretnych badań diagnostycznych, oceniających proces gojenia. Na przykład po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego zalecam wykonanie kontrolnego badania rezonansem magnetycznym po 2 i 12 tygodniach a następnie co 3 miesiące do czasu wykazania zadawalającej przebudowy przeszczepu.
Po co o tym wszystkim mówię? A po to, że potencjalny pacjent musi mieć świadomość, że wydatki nie kończą się wraz z przeprowadzeniem operacji. Konieczność dalszego prowadzenia pacjenta, kontroli i rehabilitacji, niestety również pociąga za sobą konkretne kwoty.

Podsumowanie

Podsumowując koszty, z jakimi musi liczyć się Pacjent, który wymaga rekonstrukcji więzadła krzyżowego mamy tak:
– procedura 12000
– znieczulenie 1650
– materiały i implanty 3500
– hospitalizacja 1900
– konsultacje przed operacyjne internisty i anestezjologa 500

Łącznie daje to kwotę 19550zł, a mówimy o cenach, które obowiązują w dniu publikacji tego materiału, czyli jesienią 2023r.

Mamy nadzieję, że materiał pomógł Ci zrozumieć z czego wynika ostateczna kwota za leczenie operacyjne. Kosztorys omówiony jest na przykładzie rekonstrukcji więzadła krzyżowego, ale przy każdej innej operacji składowe będą takie same. Różnią się tylko kwoty.

Niezależnie od szpitala, wymienione składowe zawsze wystąpią, chociaż mogą się różnie nazywać. Warto mieć świadomość ich istnienia i sprawdzić, ile one wynoszą w danym miejscu.