Funkcjonalny trening medyczny (FTM)

„Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie może zastąpić ruchu” – Tissot

Funkcjonalny Trening Medyczny (FTM) w MIRAI to skuteczna forma leczenia narządu ruchu.

Dla kogo?

– osób, które cierpią na przeciążeniowe dolegliwości bólowe narządu ruchu,
– osób, które doznały urazu i chcą bezpiecznie powrócić do pełnej sprawności,
– osób, które przeszły zabieg operacyjny i pragną powrócić do sprawności sprzed urazu,
– sportowców amatorów, którzy chcą cieszyć się z uprawiania swojej ulubionej dyscypliny bez bólu oraz z mniejszym ryzykiem wystąpienia kontuzji.

Dlaczego FTM?

Jeżeli jesteś aktywny i cierpisz na dolegliwości bólowe stawów, mięśni lub ścięgien i nie zostały one zapoczątkowane urazem to znaczy, że Twoje ciało nie jest odpowiednio przygotowane do podejmowanej przez Ciebie aktywności. Trening z fizjoterapeutą to najlepszy sposób na wykrycie Twoich słabych ogniw oraz wypracowanie programu naprawczego.
Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia a Twoje ciało odmawia posłuszeństwa to zdrowy, odpowiednio dobrany ruch jest czynnikiem, który pomoże Ci na nowo cieszyć się życiem bez bólu.
Jeżeli przeszedłeś zabieg operacyjny i chcesz odbudować utracone zakresy ruchu, siłę czy kontrolę nerwowo-mięśniową to najlepszą drogą będą indywidualnie dobrane ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeuty.

Jak wygląda FTM?

Trening medyczny w jest realizowany zawsze w formule „jeden na jeden” z fizjoterapeutą. Terapeuta, oceniając uprzednio stan funkcjonalny pacjenta, dobiera dla niego odpowiedni zestaw ćwiczeń. Przez cały czas Pacjent pozostaje pod opieką specjalisty, który uczy go prawidłowego ruchu, koryguje błędy oraz daje zalecenia, tak aby trening był jak najbardziej efektywny, a przede wszystkim – bezpieczny. Treningi odbywają się na sali do ćwiczeń, która wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, który stanowi cenne wsparcie w procesie usprawniania. Po treningu, Pacjent otrzymuje do domu zalecenia oraz ćwiczenia, które powinien wykonywać do kolejnego spotkania.

Diagnostyka i badania?

Jeśli niedawno doszło do urazu ortopedycznego, na pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą warto przynieść posiadane badania obrazowe i zalecenia lekarskie, by wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do zwiększonych obciążeń treningowych.
Dobrym wstępem do treningu będzie też odpowiednio przeprowadzona diagnostyka funkcjonalna. W MIRAI Warszawa Wola mamy do tego urządzenie do kompleksowej analizy funkcjonalnej kręgosłupa, które pozwala na uzyskanie przestrzennego obrazu wszystkich współpracujących ze sobą elementów układu ruchu podczas poruszania się po bieżni. Możliwe jest również skorzystanie z pierwszej konsultacji fizjoterapeutycznej, podczas której również korzystamy z tego urządzenia.

Jak przygotować się do FTM?

Trening ten nie wymaga od Ciebie wielkich przygotowań. Weź ze sobą strój i obuwie sportowe oraz ręcznik.

Zapraszamy!