W ostatnich latach cheerleading sportowy, jako dyscyplina olimpijska, przyciągnęła bardzo wielu sympatyków. Jak powszechnie wiadomo, trening siłowy, w szczególności podnoszenie ciężarów – z czym porównywane jest często podnoszenie zawodników w tym sporcie – bez odpowiedniego przygotowania fizycznego i odpowiedniej techniki danego ćwiczenia, jest obarczony bardzo dużym ryzykiem kontuzji.
Ze względu na charakter sportu, zawodnicy cheerleadingu są bardziej podatni na niektóre kontuzje, w tym na bóle dolnego odcinka kręgosłupa, kontuzje stawów kolanowych oraz obręczy barkowej. Specyfika tej dyscypliny opiera się na powtarzających ruchach ciała. W przypadku dywizji Cheer (akrobatycznej) są to wielokrotne podnoszenia oraz podrzucania zawodników (wymagające wygenerowania bardzo dużej mocy) oraz solowe umiejętności akrobatyczne zawodników. Natomiast w przypadku dywizji Performance (tanecznej), prezentowanie umiejętności tanecznych oraz akrobatycznych przy szybkim tempie oraz wysokiej dynamice.
Jest kilka składowych, które mogą mieć wpływ na występowanie przeciążeń, a co za tym idzie – dolegliwości bólowych wśród zawodników, będzie to m.in.:
- nieprawidłowa technika wykonywania elementów
- brak odpowiedniego przygotowania fizycznego do wykonywanych elementów, w tym brak rozgrzewki
- dynamicznie zmieniająca się sytuacja na parkiecie, gdzie w celu zapewnienia bezpieczeństwa flyerowi, upadającemu z dużej wysokości, bazy kosztem swojej pozycji łapią flyera w pozycjach dla nich niebezpiecznych doprowadzając niekiedy do urazu
- Zbyt duża objętość treningowa, przekraczająca możliwości zawodnika
Biorąc pod uwagę powyższe, możemy wnioskować, że dyscyplina sportowa, jaką jest cheerleading, jest bardzo wymagająca oraz obciążająca dla naszego układu ruchu. Zawodnicy, pomimo młodego wieku i wysokiej adaptacji, zmagają się z problemami bólowymi. Niewątpliwie dalsza analiza tego problemu może znacząco przyczynić się do rozwoju dyscypliny w Polsce. W każdym roku liczba zawodników zrzeszonych w Polskim Związku Sportowym Cheerleadingu pokaźnie wzrasta. Przybywa również trenerów i specjalistów w zakresie techniki. Ważnym elementem rozwoju jest analiza biomechaniki ruchu oraz zaimplementowanie jej w proces treningu, oraz prewencji urazów wśród zawodników. W celu wykonania diagnostyki oraz dokładnej jej analizy, możesz zgłosić się do nas.
Jak w MIRAI Clinic wygląda badanie zawodnika cheerleadingu?
1. Dedykowana konsultacja fizjoterapeutyczna
- badanie parametrów kluczowych dla zdrowia narządu ruchu zawodników cheerleadingu
- obiektywne pomiary
- wnioski i zalecenia już na pierwszej wizycie
2. Badania dodatkowe – analiza biomechaniczna
- kompleksowy obraz 3D systemu mięśniowo – szkieletowego w statyce i podczas ruchu
- weryfikacja ruchomości/zablokowań kręgów i miednicy
- analiza napięć mięśniowych
- analiza symetrii postawy i siły nacisku stóp
- pomiary osiowości kończyn dolnych
- analiza video chodu/biegu
3. Konsultacja trenerska
Trening medyczny powstał z myślą o sportowcach, którzy po zakończeniu rehabilitacji potrzebują łagodnego przejścia do treningu specjalistycznego w swojej dyscyplinie. Dodatkowym wskazaniem do konsultacji może być chęć poprawy swoich kompetencji ruchowych lub progresja swoich umiejętności.
Zaletą treningu jest:
- zaprogramowanie długofalowe
- weryfikacja poprzez testy
- dostosowanie do potrzeb zawodnika
Profilaktyka ponad leczeniem skutków urazu.
W każdym sporcie kluczowe miejsce w treningu zajmuje profilaktyka urazów narządu ruchu. Oprócz aspektów regeneracji oraz diety, kluczowe będzie przygotowanie motoryczne zawodnika. W polskim cheerleadingu mamy do czynienia głównie z młodzieżą. W związku z tym praca nad budowaniem kompetencji ruchowych zawodnika oraz jego umiejętności specyficznych jest komplikowana przez procesy fizjologiczne zachodzące w jego organizmie. Wymagana jest tu praca specjalistyczna, która weźmie pod uwagę te aspekty i wraz z zawodnikiem zadba jednocześnie o jego prawidłowy rozwój i możliwie najlepsze wyniki sportowe. W tak młodej dyscyplinie najważniejsza będzie praca u podstaw i zbudowanie bazy do zrównoważonego rozwoju specyfiki sportowej. Siła zawodnika oraz umiejętność generowanie mocy i kontrolowania motoryki całego ciała podczas ruchu da nam najlepszy efekt.
Jeśli jesteś rodzicem zawodnika lub zawodnikiem – zadbaj o rozwój swój lub swojego dziecka. Świadomość, jaką możemy przekazać również naszym współzawodnikom, przyczyni się do wspólnego bezpieczeństwa na macie oraz na parkiecie. Cheerleading jest uznawany za jeden z najbardziej zespołowych sportów.
Wspólna praca kończy się wspólnym medalem, lecz zaczyna się na wspólnym treningu i zwiększaniu świadomości.