Rehabilitacja pooperacyjna

Jeżeli Pacjent nie przygotowywał się do zabiegu operacyjnego pod okiem fizjoterapeuty, co byłoby najbardziej korzystne, pierwszy kontakt z rehabilitantem ma miejsce tuż po przyjęciu na oddział. Na konsultacji przedoperacyjnej fizjoterapeuta koncentruje się na wyjaśnieniu kilku najistotniejszych kwestii:

– dobór oraz nauka posługiwania się ortezą (stabilizacją zewnętrzna), jeżeli lekarz operujący uzna takie rozwiązanie za niezbędne

– nauka poruszania się o kulach (jeżeli kule będą wymagane), zarówno po płaskim podłożu jak i po schodach

– pielęgnacja rany pooperacyjnej

– przygotowanie psychiczne Pacjenta na odczucia bólowe oraz możliwości funkcjonalne po zabiegu

– omówienie etapów rehabilitacji pooperacyjnej wraz z treningiem medycznym, „kamieniami milowymi”, testami siły, zakresów ruchomości i kontroli motorycznej.

W zależności od poziomu zaawansowania i rozległości zabiegu operacyjnego, Pacjenci spędzają na oddziale pooperacyjnym od jednego do nawet 4 dni. W każdym z dni pobytowych, poza dniem operacji, odbywają się 2 sesje rehabilitacyjne. Zwykle rehabilitacja na oddziale w MIRAI Clinic odbywa się po śniadaniu i po obiedzie. Najczęściej kolejne spotkania z fizjoterapeutą, po konsultacji przedzabiegowej, odbywają się już w pierwszej dobie po operacji. Często w pierwszych dniach po zabiegu wybrane ruchy w stawie są zabronione lub dozwolone w ograniczonym zakresie, towarzyszy ból oraz obrzęk okolicy poddanej operacji. Z tego powodu wskazane jest, aby pierwsza pionizacja Pacjenta odbywała się podczas zajęć z terapeutą, który wcześniej otrzymał od lekarza prowadzącego dokładne wytyczne, jakie są możliwości oraz ograniczenia danego Pacjenta. Terapeuta wskaże precyzyjnie bezpieczne i bezbolesne sposoby zmiany pozycji z leżenia do siadu oraz stania, a także będzie instruował podczas pierwszych kroków, jeśli stan Pacjenta na to pozwala.

Już podczas pierwszego dnia rehabilitacji fizjoterapeuta udzieli instruktażu ćwiczeń, w pełni bezpiecznych i możliwych do wykonywania samodzielnie w obrębie łóżka, a w późniejszym czasie w warunkach domowych. Wczesne wdrożenie po operacji tego typu ćwiczeń poprawi ukrwienie, zaktywuje układ limfatyczny, wpłynie na redukcję obrzęku oraz spowolni zanik mięśni, tak bardzo niepożądany podczas okresu ograniczonej aktywności ruchowej po operacji.

Od pierwszych dni po zabiegu na oddziale jest wdrożona elektrostymulacja mięśni okolicy operowanej. Jest to zabieg z wykorzystaniem przenośnego urządzenia do elektroterapii, które powoduje napinanie się mięśni okolicy operowanej bez zmiany ustawienia kątowego w stawach, co skutecznie stymuluje optymalne gojenie tkanek, lub subtelną stymulację nerwów dla działania przeciwbólowego. Więcej o tym zabiegu pisaliśmy tutaj. Im więcej bodźców otrzyma od nas tkanka mięśniowa bezpośrednio wpływająca na operowaną okolicę tym wolniej będzie ona zanikać. Wpłynie to również na szybszy powrót do pełnej sprawności bez potrzeby zażywania leków przeciwbólowych.

Elektrostymulacja

Podczas procesu rehabilitacji w MIRAI fizjoterapeuta omówi kolejne etapy odzyskiwania pełnego zdrowia, zaproponuje rozwiązania dostosowane do potrzeb i możliwości indywidualnych Pacjenta i określi częstotliwość sesji w dogodnych terminach. Doświadczony specjalista ustali proces fizjoterapii pozabiegowej, odpowie na pytania Pacjenta, pomoże w odzyskaniu zaufania do operowanej części ciała oraz umożliwi bezpieczne zrealizowanie określonego celu terapii.

W MIRAI rehabilitacją pooperacyjną zajmują się mgr Bartłomiej Jaroszewski i mgr Krzysztof Piwowar

Zapraszamy!