Jeżeli Pacjent nie przygotowywał się do zabiegu operacyjnego pod okiem fizjoterapeuty, co byłoby najbardziej korzystne, pierwszy kontakt z rehabilitantem ma miejsce tuż po przyjęciu na oddział. Na konsultacji przedoperacyjnej fizjoterapeuta koncentruje się na wyjaśnieniu kilku najistotniejszych kwestii:
– dobór oraz nauka posługiwania się ortezą (stabilizacją zewnętrzna), jeżeli lekarz operujący uzna takie rozwiązanie za niezbędne
– nauka poruszania się o kulach (jeżeli kule będą wymagane), zarówno po płaskim podłożu jak i po schodach
– pielęgnacja rany pooperacyjnej
– przygotowanie psychiczne Pacjenta na odczucia bólowe oraz możliwości funkcjonalne po zabiegu
– omówienie etapów rehabilitacji pooperacyjnej wraz z treningiem medycznym, „kamieniami milowymi”, testami siły, zakresów ruchomości i kontroli motorycznej.
W zależności od poziomu zaawansowania i rozległości zabiegu operacyjnego, Pacjenci spędzają na oddziale pooperacyjnym od jednego do nawet 4 dni. W każdym z dni pobytowych, poza dniem operacji, odbywają się 2 sesje rehabilitacyjne. Zwykle rehabilitacja na oddziale w MIRAI Clinic odbywa się po śniadaniu i po obiedzie. Najczęściej kolejne spotkania z fizjoterapeutą, po konsultacji przedzabiegowej, odbywają się już w pierwszej dobie po operacji. Często w pierwszych dniach po zabiegu wybrane ruchy w stawie są zabronione lub dozwolone w ograniczonym zakresie, towarzyszy ból oraz obrzęk okolicy poddanej operacji. Z tego powodu wskazane jest, aby pierwsza pionizacja Pacjenta odbywała się podczas zajęć z terapeutą, który wcześniej otrzymał od lekarza prowadzącego dokładne wytyczne, jakie są możliwości oraz ograniczenia danego Pacjenta. Terapeuta wskaże precyzyjnie bezpieczne i bezbolesne sposoby zmiany pozycji z leżenia do siadu oraz stania, a także będzie instruował podczas pierwszych kroków, jeśli stan Pacjenta na to pozwala.