Rehabilitacja pocovidowa w MIRAI

Covid 19 – najbardziej popularna choroba 2020/21 roku, atakująca głównie układ oddechowy, wywoływana przez wirus SARS-CoV-2. Może objawiać się podobnie jak przeziębienie, ale w cięższych przypadkach powoduje powikłania takie jak zapalenie płuc czy niewydolność oddechowa.

Za pomocą tomografii komputerowej lub w badaniu radiologicznym u większości pacjentów stwierdza się zmiany w płucach typu mlecznej szyby. Są one widoczne najczęściej u pacjentów z ciężkim przebiegiem, ale również z łagodną postacią choroby.

TK pacjenta z covidowym zapaleniem płuc. (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/COVID-19)

Stan zapalny w płucach ogranicza zdolność do wymiany gazowej, gdyż prowadzi do zrostów opłucnej oraz prowokuje kaszel, aby wydalić zalegającą wydzielinę. Nasze płuca muszą wygenerować bardzo dużo siły, co wiąże się ze wzrostem ciśnienia w klatce piersiowej.

  • Gdy kaszel jest bardzo nasilony może powodować pękanie pęcherzyków płucnych, czyli rozedmę.
  • Często powoduje też duże, obronne napięcie mięśni w rejonie klatki piersiowej, karku, kończyn górnych, co w konsekwencji może powodować bóle kręgosłupa.

Objawy utrzymujące się po infekcji:

Powikłania po Covid-19 są najczęściej wieloukładowe i nie dotyczą jedynie układu oddechowego. Są to m.in.:

  • Zespół przewlekłego zmęczenia, spadek wydolności fizycznej
  • Duszność, utrzymujące się trudności z wymianą gazową
  • Bóle stawowe, ograniczenia zakresów ruchomości
  • Bóle głowy
  • Sztywność klatki piersiowej i ból okolicznych mięśni
  • Przewlekły kaszel
  • Problemy z koncentracją
  • Zaburzenia węchu i smaku
  • Częstym, nieoczywistym objawem, który zgłaszają pacjenci jest ból łokcia z promieniowaniem do IV i V palca. Ma to swoje uzasadnienie w anatomii i połączeniu osklepka opłucnej z segmentem kręgosłupa, z którego wychodzi nerw łokciowy.

Co ciekawe, na powikłania skarżą się nie tylko osoby, które były hospitalizowane, ale również te, które przeszły zakażenie łagodnie lub bezobjawowo.

Rehabilitacja pocovidowa w MIRAI

Osoby doświadczające powyższych powikłań, mogą skorzystać ze specjalnie opracowanej rehabilitacji dla ozdrowieńców, która pomoże w zdrowy, bezpieczny sposób wrócić do kondycji sprzed choroby.

Fizjoterapeuta przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, zbada podstawowe parametry, np. saturację, tętno, ciśnienie, ilość oddechów na minutę itp. Następnie wykona badanie funkcjonalne – fizjoterapeutyczne, oceni postawę ciała, wydolność, wzorzec oddechowy. Razem wyznaczymy cel, do którego będziemy dążyć wykorzystując zabiegi, terapie manualne i ćwiczenia mające na celu przyspieszenie regeneracji i poprawę Twojej kondycji fizycznej.

✓ Terapia manualna i oddechowa

Mobilizacja przepony i nauka poprawnego oddychania
Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, który generuje blisko 70-80% siły wdechowej. Często jednak u pacjentów nie działa prawidłowo. Praca z przeponą i nauka prawidłowego oddychania jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji oddechowej i nie tylko! 😉

  • Terapia manualna
  • Techniki relaksacyjne, masaż

Jak już wiesz powikłania pocovidowe nie są związane wyłącznie z układem oddechowym. Fizjoterapeuta po dokładnym badaniu i rozmowie dostosuje terapię manualną nacelowaną na Twoje potrzeby.

✓ Ćwiczenia fizyczne

Celem treningu ozdrowieńców jest:

  • Zapobieganie następstwom i powikłaniom niewydolności krążeniowo- oddechowej oraz unieruchomienia
  • Poprawa tolerancji wysiłku
  • Zmniejszenie powikłań i zaburzeń oddechowych i czynnościowych
  • Przywrócenie sprawności pacjenta do poziomu sprzed choroby
  • Poprawa jakości życia

Trening fizyczny powinien być odpowiednio dobrany na podstawie badania fizjoterapeutycznego i specjalistycznych testów.

✓ Trenażer oddechowy

Urządzenie wolne od leków, które wykorzystujemy do treningu mięśni oddechowych.

Możemy regulować i dostosowywać opór, który urządzenie stawia podczas wykonywania wdechu.

✓ Komora hiperbaryczna

komora normobaryczna

Zabieg podnoszący potencjał tlenowy.

Komora hiperbaryczna pozwala na dotlenienie organizmu Pacjenta w bardziej efektywny sposób. Jest to możliwe dzięki pobytowi w specjalnym pomieszczeniu i związanymi z nim wyjątkowymi warunkami. Terapia tlenem hiperbarycznym polega na oddychaniu tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia, niż to panujące lokalnie. Umożliwia znaczne zwiększenie rozpuszczalności tlenu we krwi. W warunkach podwyższonego ciśnienia zawartość tlenu w organizmie znacząco wzrasta, między innymi dlatego, że jest nie tylko przenoszony przez hemoglobinę, ale także wzrasta jego rozpuszczalność w osoczu.

✓ Spacery na świeżym powietrzu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje min. 150min./tyg ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Takim ćwiczeniem mogą być spacery lub nordic walking na świeżym powietrzu.

Jednocześnie mogą się przyczynić do redukcji stresu 😉

Fizjoterapia i ćwiczenia mogą również pomóc przy problemach ze skupieniem uwagi, logicznym myśleniem – dzięki specyficznym ruchom pobudzisz do pracy obie półkule mózgu i zbudujesz nowe połączenia nerwowe, a trening obwodowy będzie ćwiczył pamięć.

✓ Pozycje łagodzące duszność

Pozycje ułożeniowe to też część rehabilitacji i pomoc dla pacjenta w radzeniu sobie z napadami duszności w domu. Fizjoterapeuta dokładnie omówi i wytłumaczy Ci, które pozycje mogą pomóc złagodzić napad duszności.

Rehabilitacja pocovidowa powinna być prowadzona holistycznie i interdyscyplinarnie.

Dodatkowo warto skorzystać z:

  • Konsultacji lekarskiej – lekarz zleci odpowiednie badania
  • Konsultacji psychologicznej – będzie pomocna w przypadku trudności ze skupieniem uwagi, problemów z pamięcią, zaburzeń lękowych, zmniejszonej motywacji do działania czy nadmiernej senności
  • Konsultacji dietetycznej – opracowanie odpowiedniej diety, która pomoże Twojemu organizmowi szybko się zregenerować i uzupełnić niedobory składników odżywczych

Rehabilitacja pocovidowa w MIRAI dostępna jest w formie ambulatorium na Woli lub w Otwocku oraz w formie turnusów rehabilitacyjnych w Otwocku.

Zapraszamy