Joga w praktyce

Joga jest starożytnym systemem filozoficznym obejmującym pracę zarówno z ciałem, jak i umysłem, który dzięki swej uniwersalności oraz holistycznemu podejściu do istoty ludzkiej, wspaniale odpowiada na potrzeby obecnych czasów. Joga funkcjonalna, którą się tutaj posługujemy, jest miejscem spotkania mądrości jogi tradycyjnej z zaawansowaną wiedzą zachodniej nauki.
Z definicji joga jest też medytacją, ale na szczęście nie musi to oznaczać długiego trwania w niewygodnej pozycji. Medytacja nie jest siedzeniem nieruchomo; jest trwaniem w spokoju i w tym, co nieporuszone. Joga jest aktywną formą medytacji, a to bardzo ważne dla ludzi spędzających kilka lub kilkanaście godzin siedząc.

To właśnie nadużywanie pozycji siedzącej, a w efekcie zbyt mała ilość ruchu , jest jedną z głównych przyczyn problemów zdrowotnych człowieka w XXI wieku. Z kolei regularna i relatywnie prosta aktywność fizyczna, bazująca na jodze, pozwala odwrócić zgubne skutki siedzenia i bezruchu oraz uniknąć problemów z kręgosłupem, stopami, kolanami oraz wielu chorób cywilizacyjnych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) coraz częściej alarmuje, że czeka nas gwałtowny wzrost zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, w tym zachorowań na depresję. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest przewlekły stres, którego praktycznie wszyscy regularnie doświadczamy.
Badania (a jest ich coraz więcej) potwierdzają, że regularna praktyka jogi usuwa napięcia zgromadzone w ciele, co w efekcie obniża poziom kortyzolu i reguluje rytm serca. Pozwala to pozbyć się tak przyczyn, jak i skutków chronicznego stresu, co ważne – niwelując tym samym zaburzenia takie jak depresja, stany lękowe i problemy ze snem.

W tym wszystkim jest jeszcze jeden ważny aspekt: to, że spotykamy się w grupie, że robimy coś wspólnie. Człowiek jest zwierzęciem stadnym i nie może prawidłowo funkcjonować w odosobnieniu. By się rozwijać, na każdym etapie życia, potrzebny jest kontakt z innymi osobami, najlepiej o podobnym widzeniu świata i przekonaniach. Fakt, że widzimy się regularnie, rozmawiamy, śmiejemy się, że jesteśmy ze sobą w bezpośredniej interakcji, pozwala zachować sprawny umysł i radość życia.

W praktyce jogę może uprawiać każdy – bez względu na płeć, wiek, doświadczenie, sprawność fizyczną, czy przekonania religijne. Uczymy się szacunku dla siebie samych i dopasowywania ruchu fizycznego i wysiłku do własnych potrzeb i możliwości.
Sporo czasu poświęcamy kręgosłupowi, by nie bolał lub przestał boleć – jeśli już do tego doszło; sporo uwagi poświęcamy stopom, by bez żadnych dolegliwości i schorzeń pewnie niosły nas przez życie; traktujemy ciało jako całość, ponieważ jedynie w pełni zdrowe daje nam satysfakcję; relaksujemy się, by praktyka nas regenerowała, a nie zużywała.
Wszystko, czego potrzeba to: wygodny strój, mata do jogi, trochę czasu i… samodyscyplina, która powoli przenosi się na inne dziedziny życia.

Przy odrobinie szczęścia praktyka jogi będzie wyciszeniem, chwilą spokoju, odnalezieniem równowagi w pędzącym świecie i możliwością poświęcenia czasu samemu sobie (tak właśnie!), więc powrotem do siebie.

Zapraszamy!

Ruch to życie, życie to ruch
Po co nam stopy?
Oddech: naturalny = idealny
Mądrość ciała