PO CO NAM STOPY?

„Stopy to nasze oparcie
Nasza pamięć
Nasz wiek
Nasza postawa
Nasze wyczucie rytmu
Dynamika naszego ciała zależy od inteligencji naszych stóp
Starzejemy się od naszych stóp.
Utrzymaj je przy życiu
Poruszaj nimi
Wiedząc o tym, jak układać  stopy pod sobą, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i równowagi całego ciała
tańcz beztrosko
z gracją i uśmiechem
z lekkimi stopami i szybkimi ramionami
By stawić czoła wszystkiemu.”
Fighting Monkey

Nieliczni idą przez życie lekko, tanecznym krokiem. Ich ruchy są pełne gracji, miękkie. Wydaje się, że płyną z nurtem, że bez wysiłku pokonują kolejne przeszkody, zręcznie nawigują między wahadłami świata fizycznego. Wytrąceni z równowagi szybko do niej wracają.

Czy to tylko przenośnia, dobrze obrazująca to o czym chcemy mówić? Czy może jest w tym ziarno prawdy, gdyż patrząc z punktu widzenia m.in. filozofii jogi – warstwa fizyczna (soma) ma bezpośredni wpływ na umysł. Umysł natomiast kształtuje rzeczywistość; to kwintesencja psychosomatyki.

Przez miliony lat ewolucja wypracowała arcydzieło, cud techniki. To ludzkie ciało, a w nim: stopy. Same stopy są jednym z najbardziej zaawansowanych narządów ciała, a ich budowa jest niezwykle skomplikowana i obejmuje  m.in. z 26 kości, 33 połączenia stawowe, ponad 100 mięśni i ścięgien, oraz około 200 000 zakończeń nerwowych. Wszystko to powleczone równie istotną powięzią.
Podobnie skomplikowane (pod względem umięśnienia) są w naszym ciele jedynie ręce (zwane potocznie „dłońmi”), po to, byśmy byli w stanie wykonywać skomplikowane i precyzyjne zadania manualne oraz twarz, byśmy mogli innym istotom przekazywać (odbierane przez nie podświadomie) informacje o swoim nastroju, więc i o swoim wobec nich nastawieniu.

Biomechanika stopy wymaga jej trójkątnego kształtu (i taki kształt stopa ma dopóki buty jej nie zdeformują). Kości, powięzi, więzadła, mięśnie i ścięgna tworzą ważny dla dynamiki ciała trójkąt podparcia złożony z trzech łuków funkcjonalnych (poprzecznego i dwóch podłużnych), a cała konstrukcja pozwala nam na:
– długie utrzymywanie pozycji pionowej
– przemieszczanie się w przestrzeni (chodzenie, skakanie, bieganie, skradanie się)
– amortyzowanie wstrząsów (przykładowo podczas biegania stopy przejmują ciężar kilkukrotnie większy niż masa ciała)
–  oraz szczególnie kiedy poruszamy się boso, przekazywanie do układu nerwowego niezliczonej ilość informacji o terenie po którym się poruszamy.

Od jakości pracy stóp zależy jakość zarządzania ruchem całego ciała przez układ nerwowy, umiejętność równomiernego napięcia taśm powięziowych z przodu oraz z tyłu ciała oraz budowanie propriocepcji (kinestezji / czucia ciała). Postawa ciała, szeroko pojęta równowaga, dynamika w ruchu, a więc skuteczność i efektywność całego organizmu – oparte są w przenośni i dosłownie o stopy.

Głównym wrogiem stóp są: współczesny styl życia bazujący na pozycji siedzącej i bezruchu oraz dostępne w sklepach obuwie, które sprawia, że stopa traci swą funkcjonalność i zaczyna być sztywna i coraz bardziej przypominać… buta. Na szczęście w temacie butów wiele się zmienia; powstają firmy produkujące przyjazne stopom buty minimalistyczne oraz szereg akcesoriów pomagających przywrócić stopy do stanu wyjściowego (czytaj: idealnego). Warto oczywiście ruszać się jak najwięcej oraz jak najczęściej chodzić boso.

Leonardo Da Vinci powiedział: „Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki.” Doceń to, co już masz i nie utrać tego. Nawiązując wprost do medycyny chińskiej: relatywnie łatwo jest utrzymać niezwykle skomplikowaną machinę ludzkiego ciała w dobrym stanie i harmonii, lecz bardzo trudno jest odbudować jej delikatną równowagę jeśli zostanie zniszczona.
Do zobaczenia na treningach, zajęciach i obozach. Tutaj sprawdzamy wszystko w praktyce. Ponieważ to nie teoria a praktyka czyni mistrza.

Tomasz Kuba Kruk

Zapraszamy!