Na zdjęciu widoczne całkowite uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego.
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to jedno z najczęstszych urazów stawu kolanowego, które często występuje u sportowców lub ludzi aktywnych, zwłaszcza tych uprawiających sporty z koniecznością szybkich zmian kierunku biegu i skokami, takie jak piłka nożna, koszykówka, czy siatkówka. Może się to również zdarzyć na niestabilnym podłożu podczas jazdy na nartach, czy na łyżwach.
Najczęstsze mechanizmy urazu ACL to nagłe skręcenie kolana przy ustabilizowanej na podłożu kończynie, lub upadek na nartach z niewypięciem się wiązania, a także gwałtowne zatrzymanie lub zmiana kierunku ruchu podczas biegu. Uraz ACL może również wystąpić w wyniku upadku z wysokości lub kolizji drogowej.
Objawy uszkodzenia ACL obejmują:
- ból
- obrzęk
- niestabilność stawu kolanowego
- trudności w poruszaniu się
- uczucie wypełnienia kolana
- w przypadku niektórych urazów ACL Pacjent może doświadczać uczucia „luźnego” stawu kolanowego
Diagnostyka ACL po urazie obejmuje: badanie fizykalne, w tym badanie zakresu ruchu i stabilności stawu, a także badania obrazowe, takie jak RTG i rezonans magnetyczny. Diagnostyka obrazowa jest niezbędna do określenia rozległości urazu, a także sprawdzenia, czy uszkodzeniu więzadła krzyżowego nie towarzyszą dodatkowe patologie takie jak uszkodzenia łąkotek, powierzchni stawowych, czy innych więzadeł.
Postępowanie pourazowe w przypadku uszkodzenia ACL obejmuje najczęściej ograniczenie obciążania – kule łokciowe, stosowanie lodu, podawanie leków przeciwbólowych, niekiedy unieruchomienie stawu w ortezie, a także fizjoterapię i ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
W przypadku operacyjnych uszkodzeń ACL(90%), konieczne jest leczenie operacyjne – rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, którą wykonuje się w celu odtworzenia uszkodzonego więzadła, a w konsekwencji – po wygojeniu – odtworzenia pełnej stabilności i zakresu ruchomości stawu . Po operacji niezbędna jest rehabilitacja i ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Możliwy powrót do wyczynowego sportu planowany jest najczęściej po roku od zabiegu, po przejściu całego procesu rehabilitacji.
W MIRAI obszarem kolana zajmują się:
Tomasz Szymański – opracowanie materiału na stronie
Michał Drwięga
Konrad Słynarski
Agnieszka Wintrowicz
Karol Kosterna
Bartosz Dominik
Patryk Ulicki
Dariusz Grzelecki
Michał Bartoszewicz
Anna Krześniak
Zapraszamy!