Uszkodzenie łąkotek

Na zdjęciu widoczne uszkodzenie łąkotki bocznej typu „rączka od wiadra”.

Łąkotki stawu kolanowego to bardzo ważne struktury stawu, pełniące funkcję amortyzatora i biernego stabilizatora kolana. Posiadamy łakotkę przyśrodkową oraz boczną, które różnią się budową i biomechaniką. Uszkodzenie łąkotek stawu kolanowego jest jednym z najczęstszych patologii stawu kolanowego, które występuje zazwyczaj w wyniku urazu skrętnego stawu podczas aktywności, a także przy czynnościach życia codziennego jak kucnięcie, klęknięcie, wstawanie z niskiego krzesła, czy np. wychodzenie z samochodu.

Uszkodzenie łąkotki stawu kolanowego może objawiać się bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego oraz niekiedy zablokowaniem stawu bez możliwości pełnego wyprostu czy zgięcia. Objawy mogą być bardziej wyraźne po stronie uszkodzenia i zależeć od rodzaju oraz stopnia uszkodzenia.

Jest wiele rodzajów uszkodzenia łąkotek: od uszkodzenia zwyrodnieniowego, czyli postępującej degradacji łakotki – po liczne typy uszkodzeń urazowych. Leczenie i postępowanie pourazowe zależne jest od typu uszkodzenia łąkotki i dlatego niezbędna jest dobra i prawidłowo wykonana diagnostyka.

Diagnostyka uszkodzeń łąkotek stawu kolanowego obejmuje badanie fizykalne, niezbędne jest wykonanie tzw. testów łąkotkowych, badania obrazowe takie jak RTG i rezonans magnetyczny.

Leczenie nieoperacyjne uszkodzeń łąkotek stawu kolanowego obejmuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, fizjoterapię i ćwiczenia wzmacniające mięśnie okolicy stawu kolanowego, a także niekiedy iniekcję osocza bogatopłytkowego w miejsce uszkodzenia. Iniekcja osocza bogatopłytkowego (PRP) ma na celu stymulowanie regeneracji uszkodzonej tkanki i przyspieszenie procesu gojenia.

Leczenie operacyjne uszkodzeń łąkotek stawu kolanowego zwykle polega na opracowaniu niestabilnego fragmentu uszkodzonej łąkotki lub szyciu jej struktury. Operację wykonuje się metodą artroskopową, czyli wykonując 2 małe nacięcia skóry i pracując wewnątrz stawu przy wizualizacji kamery artroskopu. Po operacji konieczna jest rehabilitacja i ćwiczenia fizjoterapeutyczne, aby przywrócić pełną funkcjonalność stawu kolanowego.

Podsumowując, uszkodzenie łąkotek stawu kolanowego jest poważnym urazem, który może prowadzić do znacznych ograniczeń funkcjonalnych, a także szybciej postępującej choroby zwyrodnieniowej stawu. Diagnostyka i leczenie powinno być ustalone indywidualnie w zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia. Leczenie nieoperacyjne, takie jak fizjoterapia i iniekcje osocza bogatopłytkowego, może pomóc w przypadku niektórych typów uszkodzeń. Natomiast leczenie operacyjne, takie jak opracowanie, szycie, czy nawet przeszczep łąkotki, może być konieczne w przypadku poważniejszych uszkodzeń.

W MIRAI obszarem kolana zajmują się:
Tomasz Szymański – opracowanie materiału na stronie
Michał Drwięga
Konrad Słynarski
Agnieszka Wintrowicz
Karol Kosterna
Bartosz Dominik
Patryk Ulicki
Dariusz Grzelecki
Michał Bartoszewicz
Anna Krześniak

Zapraszamy!

Chondromalacja
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
Zespół ciasnoty podbarkowej – konflikt podbarkowy
Bark zamrożony
Zespół nerwu nadłopatkowego
Uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów
Patologie ścięgna bliższego głowy długiej bicepsa
Niestabilność stawu ramiennego – uszkodzenie obrąbka, deficyt części panewki
Niestabilność stawu barkowo – obojczykowego