Na zdjęciu widoczne uszkodzenie łąkotki bocznej typu „rączka od wiadra”.
Uszkodzenie łąkotek
Łąkotki stawu kolanowego to bardzo ważne struktury stawu, pełniące funkcję amortyzatora i biernego stabilizatora kolana. Posiadamy łakotkę przyśrodkową oraz boczną, które różnią się budową i biomechaniką. Uszkodzenie łąkotek stawu kolanowego jest jednym z najczęstszych patologii stawu kolanowego, które występuje zazwyczaj w wyniku urazu skrętnego stawu podczas aktywności, a także przy czynnościach życia codziennego jak kucnięcie, klęknięcie, wstawanie z niskiego krzesła, czy np. wychodzenie z samochodu.
Uszkodzenie łąkotki stawu kolanowego może objawiać się bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego oraz niekiedy zablokowaniem stawu bez możliwości pełnego wyprostu czy zgięcia. Objawy mogą być bardziej wyraźne po stronie uszkodzenia i zależeć od rodzaju oraz stopnia uszkodzenia.
Jest wiele rodzajów uszkodzenia łąkotek: od uszkodzenia zwyrodnieniowego, czyli postępującej degradacji łakotki – po liczne typy uszkodzeń urazowych. Leczenie i postępowanie pourazowe zależne jest od typu uszkodzenia łąkotki i dlatego niezbędna jest dobra i prawidłowo wykonana diagnostyka.
Diagnostyka uszkodzeń łąkotek stawu kolanowego obejmuje badanie fizykalne, niezbędne jest wykonanie tzw. testów łąkotkowych, badania obrazowe takie jak RTG i rezonans magnetyczny.
Leczenie nieoperacyjne uszkodzeń łąkotek stawu kolanowego obejmuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, fizjoterapię i ćwiczenia wzmacniające mięśnie okolicy stawu kolanowego, a także niekiedy iniekcję osocza bogatopłytkowego w miejsce uszkodzenia. Iniekcja osocza bogatopłytkowego (PRP) ma na celu stymulowanie regeneracji uszkodzonej tkanki i przyspieszenie procesu gojenia.
Leczenie operacyjne uszkodzeń łąkotek stawu kolanowego zwykle polega na opracowaniu niestabilnego fragmentu uszkodzonej łąkotki lub szyciu jej struktury. Operację wykonuje się metodą artroskopową, czyli wykonując 2 małe nacięcia skóry i pracując wewnątrz stawu przy wizualizacji kamery artroskopu. Po operacji konieczna jest rehabilitacja i ćwiczenia fizjoterapeutyczne, aby przywrócić pełną funkcjonalność stawu kolanowego.
Podsumowując, uszkodzenie łąkotek stawu kolanowego jest poważnym urazem, który może prowadzić do znacznych ograniczeń funkcjonalnych, a także szybciej postępującej choroby zwyrodnieniowej stawu. Diagnostyka i leczenie powinno być ustalone indywidualnie w zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia. Leczenie nieoperacyjne, takie jak fizjoterapia i iniekcje osocza bogatopłytkowego, może pomóc w przypadku niektórych typów uszkodzeń. Natomiast leczenie operacyjne, takie jak opracowanie, szycie, czy nawet przeszczep łąkotki, może być konieczne w przypadku poważniejszych uszkodzeń.
W MIRAI obszarem kolana zajmują się:
Tomasz Szymański – opracowanie materiału na stronie
Michał Drwięga
Konrad Słynarski
Agnieszka Wintrowicz
Karol Kosterna
Bartosz Dominik
Patryk Ulicki
Dariusz Grzelecki
Michał Bartoszewicz
Anna Krześniak
Zapraszamy!