Stożek rotatorów to struktura ścięgnista pokrywająca, okalająca staw ramienny. Tworzą go ścięgna czterech mięśni: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego oraz obłego mniejszego, mające miejsce przyczepu na głowie kości ramiennej. Pełnią one funkcję stabilizatora stawu, warunkują ruchy rotacyjne oraz unoszenie ramienia.
Uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów jest jednym z głównych uszkodzeń, do których dochodzi w stawie ramiennym. Najczęściej jest efektem urazu lub przewlekłych zmian degeneracyjnych ścięgien. Schorzenie to dotyczy szerokiej grupy wiekowej Pacjentów.
Przyczyny uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów
U osób młodych przyczyną uszkodzenia stożka rotatorów są urazy bezpośrednie, takie jak upadek na bark (np. na nartach) lub urazy pośrednie, wynikające z przyłożenia zbyt dużej siły/dźwigni na staw ramienny oraz powtarzalne ruchy ponad głową (np. koszykówka, tenis, pływanie). U osób nie uprawiających sportów, a wykonujących zawód wymagający ciągłego utrzymania rąk w górze, również dochodzi do podobnych uszkodzeń.
U Pacjentów starszych wynikiem uszkodzeń są w większości nakładające się w czasie mikrourazy, zmiany przeciążeniowe i degeneracyjne ścięgien i mięśni, prowadzące do ich osłabienia i w końcu – uszkodzenia.
W największej grupie ryzyka jednak znajdują się Pacjenci po 40. roku życia.
Objawy
W zależności od etiologii, objawy uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów mogą pojawić się nagle, w wyniku urazu lub stopniowo narastać. Najważniejszym objawem jest ból ramienia, występujący najczęściej podczas unoszenia ręki lub przy wykonaniu gwałtownego ruchu oraz ból nasilający się w nocy. Pacjenci obserwują ograniczenie ruchu w stawie i osłabienie kończyny, np. brak możliwości utrzymania ręki w poziomie. Obserwowane jest odczucie przeskakiwania i trzeszczenia w stawie.