Zapalenie stawu kolanowego

Zapalenie stawu kolanowego to choroba, która powstaje najczęściej w wyniku przeciążenia stawu kolanowego, najczęściej u sportowców, osób z nadwagą oraz tych, którzy wykonują powtarzające się czynności, jak np. długotrwałe kucanie lub klękanie. Przeciążenie powoduje stan zapalny stawu, zapalenie błony maziowej z nagromadzeniem wysięku – zapalnego płynu stawowego i niekiedy przeciążeniowe uszkodzenie chrząstki stawowej, co prowadzi do bólu i sztywności stawu. Przewlekłe wysięki w stawie mogą być związane z postępującą chorobą zwyrodnieniową lub degeneracyjnym uszkodzeniem łąkotek, czy chorobami chrząstki, takimi jak np. OCD. Aby w pełni zdiagnozować zapalenie stawu kolanowego, konieczna jest konsultacja lekarska oraz przeprowadzenie prawidłowej diagnostyki.

Objawy przeciążeniowego zapalenia stawu kolanowego obejmują:

  • ból i sztywność w okolicy stawu kolanowego, szczególnie po dłuższym wysiłku lub podczas chodzenia
  • obrzęk w okolicy stawu kolanowego
  • nadmierne ucieplenie i zaczerwienienie stawu
  • trudności z poruszaniem się
  • uczucie wypełnienia i rozpierania w stawie kolanowym

Diagnostyka zapalenia stawu kolanowego obejmuje badanie fizykalne, badania obrazowe: RTG i rezonans, badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, badanie CRP, OB., a niekiedy – badanie płynu stawowego.

Leczenie zapalenia stawu kolanowego w pierwszej kolejności powinno rozpoczynać się od diagnostyki, następnie postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza, czyli zmniejszenia obciążenia stawu, fizjoterapii oraz farmakoterapii. W przypadku przeciążenia zaleca się unikanie aktywności, które obciążają staw kolanowy, a także stosowanie chłodzenia, które pomaga zmniejszyć obrzęk i ból. W celu wyciszenia zapalenia kolana zaleca się również ćwiczenia fizjoterapeutyczne oraz zabiegi fizykoterapii.

W przypadku nagromadzenia płynu w stawie może być konieczna punkcja stawu, która pozwoli na usunięcie nadmiaru płynu i zmniejszenie bólu. Płyn często oddawany jest do badań laboratoryjnych, a w przypadku podejrzenia infekcyjnego zapalenia stawu – również do badań bakteriologicznych.

W przypadku cięższych objawów zapalenia stawu kolanowego, lekarz może zastosować leczenie farmakologiczne, takie jak: niesteroidowe leki przeciwzapalne lub preparaty zawierające kwas hialuronowy, czy osocze bogatopłytkowe. W przypadku podejrzenia infekcyjnego zapalenia stawu kolanowego włączana jest antybiotykoterapia.

Wiskosuplementacja polega na wstrzyknięciu do stawu kolanowego preparatu zawierającego kwas hialuronowy, który działa jak naturalna substancja zmniejszająca tarcie na powierzchniach stawowych, co przyczynia się do poprawy kondycji chrząstki stawowej.

Iniekcja osocza bogatopłytkowego polega na wstrzyknięciu do stawu kolanowego osocza Pacjenta, zawierającego składniki przyspieszające proces regeneracji tkanek i zmniejszające stan zapalny.

Ważnym elementem leczenia zapalenia stawu kolanowego jest także fizjoterapia, która pozwala na złagodzenie objawów stanu zapalnego, należy też pracowć nad wzmocnieniem mięśni i powrotem do prawidłowej funkcji stawu.

W MIRAI obszarem kolana zajmują się:
Tomasz Szymański – opracowanie materiału na stronie
Michał Drwięga
Konrad Słynarski
Agnieszka Wintrowicz
Karol Kosterna
Bartosz Dominik
Patryk Ulicki
Dariusz Grzelecki
Michał Bartoszewicz
Anna Krześniak

Zapraszamy!