Anatomia mięśni pośladkowych
Mięśnie: pośladkowy wielki, pośladkowy średni i pośladkowy mały stanowią część grupy mięśni obręczy kończyny dolnej, działając przede wszystkim na staw biodrowy. Ich przyczepy leżą na kościach miednicy oraz na kości udowej głównie w okolicy krętarza większego. Do głównych funkcji mięśni należą: wyprost, odwiedzenie, rotacja zewnętrzna i wewnętrzna w stawie biodrowym.
Zmiany ewolucyjne związane z rozwinięciem właśnie tych grup mięśniowych wpłynęły na osiągnięcie pionowej postawy dwunożnej, która jest charakterystyczna dla naszego gatunku człekokształtnych – homo sapiens.
Mechanika pośladka i znaczenie kliniczne
Mięsień pośladkowy wielki jest silnym (eksplozywnym) prostownikiem i rotatorem zewnętrznym stawu biodrowego oraz najważniejszym mięśniem, kiedy chcemy przyśpieszyć ruch ciała wertykalnie (w górę) lub horyzontalnie (w przód) z około 45-60° zgięcia stawu biodrowego. Ponadto odgrywa ważną rolę podczas ruchów zmiany kierunku do boku w przeciwną stronę. Dodatkowo przy ustabilizowanej kości udowej mięsień może tyłopochylać miednicę (jest to też ruch wyprostu w stawie biodrowym).
Mięsień pośladkowy średni i mały są ważnymi stabilizatorami kości udowej i kości miednicy podczas aktywności związanych z czynnościami podporowymi na kończynie dolnej z największą aktywnością w trakcie fazy podporu w cyklu chodu. Mięśnie silnie odwodzą udo, dzięki tej funkcji stabilizują miednicę (w staniu jednonóż płaszczyźnie czołowej), zapobiegając jej nadmiernemu opadaniu po stronie przeciwnej.
Mięśnie pośladkowe potrzebne nam są w pozycji zgięciowej do np. wstawania z krzesła lub wchodzenia po schodach, ale z uwagi na to, że naszą dominującą postawą jest postawa stojąca i biegnąca – pośladek powinien być trenowany w największym stopniu w kierunku wyprostu stawu biodrowego w pozycji stojącej. Każdy powinien chodzić i być w stanie biegać, więc ćwicząc pośladek tylko w zgięciu lub siedzeniu zaczynamy upośledzać jego pracę w staniu, w wyproście.
Mięśnie pośladkowe w badaniach EMG (elektromiograficznych), a badanie funkcjonalne Pacjenta
Mięsień pośladkowy wielki może być wyhamowany (opóźniony w aktywacji na badaniu EMG) u większości osób w izolowanych warunkach testowania (pozycja leżenia przodem).
„Wyhamowany pośladek” podczas testowania w środowisku fizjoterapeutycznym i trenerskim, niestety dalej bardzo często utożsamiany jest z dysfunkcją, a więc to, co często diagnozują specjaliści podczas testowania w rzeczywistości – może być normą dla naszej populacji. Dlatego warto badać Pacjentów w różnych pozycjach pod kątem sprawdzania mięśni pośladkowych. Ponadto, mięsień pośladkowy średni może wykazywać zwiększoną aktywność podczas stania u osób z dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowego
kręgosłupa. Dzięki takim danym powinniśmy z większą ostrożnością stawiać hipotezy, czy i jakie ktoś ma problemy z działaniem mięśni pośladkowych.
Mięśnie pośladkowe nie muszą być bardziej osłabionymi mięśniami (problemem kojarzonym z nadmiernym siedzeniem) niż inne grupy mięśniowe w naszym ciele. Mogą stać się osłabione lub nawet nadaktywne, kiedy doświadczamy bólu, urazu lub mamy monotonne nawyki ruchowe utrzymujące mięsień przez dłuższy czas w jednej pozycji. Z klinicznego punktu widzenia, najważniejszym celem treningu powinno być trenowanie ruchu angażującego dane grupy mięśniowe, motywowanie Pacjentów do aktywności i częstych zmian pozycji w trakcie siedzenia, wzmacnianie mocnych stron oraz konsekwentne pracowanie nad słabościami.
Wybrane ćwiczenia wykorzystywane w praktyce fizjoterapeutycznej
Bądźmy świadomi, że aktywacja EMG to tylko jeden z czynników, które powinniśmy brać pod uwagę, kiedy przygotowujemy zestaw ćwiczeń dla danej osoby. Powinniśmy zawsze analizować potrzeby funkcjonalne Pacjenta oraz inne czynniki, takie jak: kąty stawowe, ćwiczenia w zamkniętym lub otwartym łańcuchu kinematycznym, wymagania koordynacyjne oraz umiejętności Pacjenta do wybierania odpowiednich dla siebie ćwiczeń.
Najważniejsza funkcją kończyny dolnej jest funkcja podporowa, dlatego podstawę treningu powinny stanowić ćwiczenia w zamkniętym łańcuchu kinematycznym. Jeżeli Pacjent może chodzić, to powinniśmy trenować pośladek na stojąco.
A. Zmodyfikowana muszla (ang. Modified Clamshell)