Jak Pacjent może wpłynąć na skuteczność procesu rehabilitacji?

Proces rehabilitacji jest najważniejszym etapem, który przyczynia się do osiągnięcia pełnej sprawności po zabiegach operacyjnych. Pomaga przywrócić pełną funkcjonalność i ruchomość operowanej części ciała. Poprzez ćwiczenia fizyczne i terapię, rehabilitacja po operacji wspomaga gojenie tkanek, wzmacnia mięśnie, przywraca utracone zakresy ruchu, prawidłowe wzorce chodu i ruchu. Pomaga w łagodzeniu bólu, zapobiega powikłaniom i przywraca jakość życia. Jest to proces złożony, a jego efekt uzależniony jest od wielu czynników. Bardzo istotne są umiejętności i wiedza fizjoterapeuty, a także odpowiednia praca zespołowa między lekarzem, fizjoterapeutą i trenerem medycznym w procesie powrotu do sprawności. Jest jednak kilka czynników, które zależą od pacjenta i znacznie przyczyniają się do zmaksymalizowania efektów. Oto kilka z nich:

1. ZAPOZNAJ SIĘ Z PROCESEM

Zapoznanie się z procesem rehabilitacji po zabiegu operacyjnym jest kluczowe. Podczas tego pacjent od terapeuty dowiaduje się, jakie etapy rehabilitacji go czekają, jakie cele i w jakich ramach czasowych się to rozkłada. Proces powrotu do pełnej sprawności jest sinusoidą, zawiera momenty szybkiego progresu, ale również etapy regresu i stagnacji, na które warto być przygotowanym. Odpowiednia wiedza na temat przebiegu powrotu do sprawności pozwala na zbudowanie zaufania do całego procesu i podejście do tego z większym spokojem.

2. ZADBAJ O SEN

Odpowiednia kontrola snu jest istotna, w szczególności w pierwszych etapach fazy ostrej. Podczas snu organizm przeżywa procesy naprawcze na różnych poziomach. Sen odgrywa kluczową rolę w kontroli bólu i zmniejszeniu stresu. Podczas wczesnej fazy pooperacyjnej wybudzanie z powodu bólu jest częstym problemem, warto natomiast brać częste drzemki w ciągu dnia, które pozwolą na lepsze samopoczucie, mniejsze dolegliwości bólowe, a tym samym sesje rehabilitacyjne po operacji będą łatwiejsze i pozwolą na szybszy progres.

3. ZADBAJ O NAWODNIENIE I DIETĘ

To, co jemy, ma istotny wpływ na to, w jaki sposób radzimy sobie z procesami zapalnymi w naszym organizmie. Po pierwsze, odpowiednia dieta wspiera procesy gojenia, odbudowę komórek i ogólną regeneracje. Po drugie, dostarczanie niezbędnych składników po operacji pozwala na zapobieganie powikłaniom, tj.: osłabieniu mięśni czy utraty masy ciała. Nawodnienie z kolei utrzymuje odpowiednią równowagę płynów w organizmie, wspomaga gojenie ran i pozwala na eliminacje toksyn z organizmów. Jest to szczególnie ważne, gdyż po operacji pacjenci są narażeni na utratę płynów z powodu krwawienia czy zażywane leki.

4. STOSUJ SIĘ DO ZALECEŃ

Jeżeli ustalisz plan działania z fizjoterapeutą, trzymaj się zaleceń i wykonuj ćwiczenia zgodnie z instruktażem. Nie rób nic na własną rękę, nic, co nie jest zalecone. W internecie jest mnóstwo informacji na temat postępowania po zabiegach ortopedycznych, które niekoniecznie będą odpowiednie dla Ciebie. Jeżeli nie jesteś pewien, co masz robić, rozpisz to w punktach na wizycie razem z terapeutą.

5. BĄDŹ SYSTEMATYCZNY

Regularność wykonywania ćwiczeń i terapii przekłada się na skuteczność procesu zdrowienia. Zaangażowanie w program rehabilitacyjny po operacji pomaga w utrzymaniu i poprawie zakresu ruchu, wzmacnianiu mięśni, przywracaniu funkcji operowanej części ciała. Systematyczność wspiera gojenie tkanek, minimalizuje ryzyko powikłań. Poprzez stałą pracę zwiększa się szansa na poprawę kondycji fizycznej i na pełny powrót do sprawności. Poza tym regularne ćwiczenia wpływają na kontrolę bólu, zwiększając komfort pacjenta w procesie rekonwalescencji.

6. ZARZĄDZAJ STRESEM

Zabieg operacyjny lub uraz to bardzo stresująca sytuacja. Związana jest nie tylko ze strachem o swoją sprawność, ale również z ograniczeniami związanymi z nieobecnością w pracy lub brakiem wsparcia najbliższych. Duży stres może negatywnie wpływać na procesy gojenia, poprzez nadmierną aktywność układu współczulnego i wydzielanie hormonu stresu. Brak odpowiedniego radzenia sobie ze stresem utrudnia proces rehabilitacji poprzez zwiększone napięcie mięśniowe, a także nieodpowiednią kontrolę bólu. Jeżeli nie radzisz sobie ze stresem, warto zasięgnąć po techniki relaksacyjne, które pomogą na wyciszenie układu współczulnego.

Proces rehabilitacji po operacji i jego skuteczność zależy od wielu aspektów. Warto pamiętać, że jesteśmy w stanie wspomóc ten proces i mamy na niego realny wpływ. Pacjent może w sposób aktywny monitorować postępy swojej pracy i komunikować się z zespołem medycznym w razie wszelkich obaw czy bólu.

Opracowanie tekstu: Karolina Goławska , fizjoterapeutka, MIRAI Clinic Mokotów