Zgryz – postawa, skąd taki pomysł?
Postawa człowieka mówi nam o ułożeniu względem siebie poszczególnych segmentów ciała. Ponieważ siła grawitacji nieustannie próbuje sprowadzić nas do parteru, to czym „lepsza” postawa, tym mniej energii nasze mięśnie muszą zużyć, aby utrzymać nas w określonej pozycji.
Za utrzymywanie optymalnego ustawienia w przestrzeni odpowiada złożony system kontroli, który odbiera i interpretuje bodźce: wzrokowe, przedsionkowe (z ucha wewnętrznego, czyli błędnika) i proprioreceptywne – czyli z receptorów znajdujących się w naszym narządzie ruchu, m. in. w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Narząd żucia swoją reprezentację w układzie nerwowym posiada w podstawie mózgu (pniu) oraz górnych częściach odcinka szyjnego kręgosłupa. Ta bliska relacja szyi i buzi zapewnia, że to, co dzieje się w tej pierwszej, wpływa na tę drugą i odwrotnie.
Funkcjonalne i anatomiczne związki między narządem żucia, a systemem kontroli postawy dają podstawę do twierdzenia, że istnieje pewna zależność miedzy tymi systemami.
Jednak same związki anatomiczne nie wystarczają do wyciągnięcia takich wniosków.
Ale ..
Zaobserwowano, że pacjenci z pewnymi wadami zgryzu są bardziej podatni na zmiany ortopedyczne. Zauważono też, że dzieci ze skoliozami częściej posiadają wady zgryzu krzyżowego, niż dzieci z prostymi plecami.
Więc zaczęto badać, czy wady zgryzu rzeczywiście wpływają na postawę.