Usuwanie pajączków

Pajączki żylne są jednym z objawów niewydolności żylnej. Profesjonalna ich nazywa to teleangiektazje i wenulektazje, czyli podskórne, dobrze widoczne i bardzo płytko ustawione rozgałęzienia naczyń. Nie wyglądają one estetycznie, a nieleczone będą się powiększały.
W większości przypadków skutecznym sposobem usuwania pajączków jest skleroterapia, czyli donaczyniowe wprowadzanie preparatu, który powoduje zapalenie tych naczyń i ich dalsze zarastanie.

Jak wygląda zabieg usuwania pajączków?

Zabieg ten jest bezbolesny, bezpieczny i może przebiegać w warunkach ambulatoryjnych. Polega na wprowadzeniu do zmienionych naczyń żylnych preparatu obliterującego, czyli substancji zamykającej ściany naczyń. Konieczne jest tuż po zabiegu założenie opatrunku uciskowego, czyli bandaża lub rajstop uciskowych. Zaraz po zabiegu zalecany jest intensywny 30-minutowy spacer.

Jak wygląda rekonwalescencja po usuwaniu pajączków żylnych?

Po zabiegu skleroterapii Pacjent może od razu chodzić. Nie ma potrzeby hospitalizacji. Rajstopy uciskowe należy nosić przez 7-14 dni. Pacjent nie może przegrzewać nóg, tj. ma zakaz gorących kąpieli, sauny, nasłoneczniania).
Po zabiegu teleangiektazje mają kolor granatowy lub czasem czerwony. Jest to efekt, który mija. Konkretnych efektów zabiegu możemy oczekiwać mniej więcej po pół roku od zabiegu. Wtedy następuje zarastanie naczyń i nie są one już widoczne pod skórą.

Czy efekt skleroterapii jest trwały?

Zabieg skleroterapii daje trwały efekt. Powinno wykonać się go w kilku seriach.

Natomiast jeżeli Pacjent choruje na niewydolność żył, to należy się spodziewać, że może pojawić się kolejne poszerzone naczynie i wtedy też powinno się je zamknąć.

Jakie są przeciwwskazania do usuwania pajączków żylnych metodą skleroterapii?
– zaburzenia krzepliwości krwi
– przyjmowanie leków rozrzedzających krew
– ciąża i karmienie piersią

Efekt może się różnić w zależności od Pacjenta.

Zapraszamy!

Lekarzem zajmującym się medycyną anti-aging w MIRAI Clinic jest dr Anna Krześniak. Zapraszamy do przeczytania wywiadu, w którym opowiada ona o swojej filozofii pracy – dlaczego w medycynie estetycznej ważne jest, aby wyglądać na zadbaną, a nie na „zrobioną” oraz dlaczego niezwykle istotnym jest, aby zabiegi medycyny estetycznej przeprowadził lekarz.

Przeczytaj wywiad »