Epidemiologia
Uszkodzenia grupy mięśni kulszowo-goleniowej (ang. HSI – hamstring strain injury) są powszechne wśród aktywności sportowych, wykorzystujących: szybkie bieganie, skakanie, kopanie, eksplozywne ruchy kończyn dolnych z wykorzystaniem zmian kierunku poruszania się i podnoszenie ciężarów z podłogi. Dlatego sporty takie jak: lekkoatletyka, piłka nożna, futbol australijski, futbol amerykański i rugby – charakteryzują się największą częstotliwością tego typu urazów. W konsekwencji powoduje to wykluczenie zawodników z rozgrywek lub startów sezonowych na przedział czasu szacowany na od około 3 do 28 dni.
Jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia HSI jest poprzedni incydent urazowy, zwiększający ryzyko kolejnego aż o 3,6 raza. Pozostałe istotne czynniki ryzyka stanowią: wiek, wcześniejszy uraz ACL, kontuzja łydki oraz deficyty siły mięśniowej i ekspozycja na bieganie z dużą prędkością (sprinty).
Stopnie uszkodzenia
Grupa kulszowo-goleniowa składa się z 4 mięśni: m. półścięgnisty, m. półbłoniasty, m. dwugłowy uda głowa długa, m. dwugłowy uda głowa krótka. Statystycznie najczęściej uszkadzanym mięśniem jest głowa długa m. dwugłowego uda, stanowiąca aż od 79 do 84% wszystkich urazów. Mechanizm urazu związany jest najczęściej z nadmiernym przeciążeniem lub rozciągnięciem mięśnia. Urazowi może towarzyszyć słyszalny trzask lub uczucie nadrywania struktury w tylnej części uda i może skutkować występowaniem krwiaka podskórnego.
Główny podział uszkodzenia składa się z 3 stopni:
Stopień I – uszkodzenie łagodne (naciągnięcie):
- mikrouszkodzenie śladowej ilości włókien mięśniowych
- małe lokalne dolegliwości bólowe
- lekki ból w trakcie rozciągania lub aktywacji mięśni
- sztywność, która może ustępować w trakcie aktywności, ale nasila się po zakończeniu ćwiczeń
- minimalne spadki siłowe
Stopień II – uszkodzenie średnie (naderwanie):
- uszkodzenie włókien mięśniowych z zachowaniem ciągłości struktury mięśnia
- ból lokalny pokrywający większy obszar niż na uszkodzeniu I stopnia
- znaczny ból w trakcie rozciągania lub aktywacji mięśni
- sztywność, słabość i możliwość wystąpienia krwiaka podskórnego
- ograniczona zdolność do chodu, najczęściej od 24 do 48h po urazie
Praktycznym sprawdzianem wykorzystywanym do potwierdzenia diagnozy uszkodzenia mięśnia dwugłowego uda I lub II stopnia jest test zdjęcia buta (ang. taking-off-the-shoe)