Lipotransfer to zabieg stosowany w medycynie estetycznej, pozwalający na przeszczepienie tkanki tłuszczowej w obrębie ciała Pacjenta.
Głównym zastosowaniem tkanki tłuszczowej w medycynie estetycznej jest wypełnianie tkanek. Jest to najlepszy wypełniacz, z jakiego można skorzystać, gdyż jest on pochodzenia naturalnego i jest zdecydowanie bardziej trwały, niż na przykład kwas hialuronowy, który z czasem zanika.
Tkanka tłuszczowa zawiera bardzo dużo komórek mezenchymalnych. Dzięki temu, pobierając ją, możemy stworzyć preparat czystych komórek mezenchymalnych i podać w miejsce, które chcemy zregenerować. Czyli oprócz tego, że robimy przeniesienie tkanki tłuszczowej w miejsca ubytków na twarzy, to również liczymy na to, że pobrane komórki mezenchymalne odnowią i zrewitalizują skórę.
W jakich warunkach się przeprowadza takie taki zabieg i jak on wygląda?
Lipotransfer wykonujemy w warunkach bloku operacyjnego. Pacjent musi być znieczulony przez anestezjologa. Zaczynamy od liposukcji, czyli od pobrania tkanki tłuszczowej. Pobranie wykonujemy z obszaru, z którego chcemy się przynajmniej częściowo pozbyć tłuszczu. Następnie należy przygotować tkankę do podania, ponieważ musi ona przejść przez kaniulę wprowadzającą. Tkanka ta powinna zostać rozdrobniona, ale nie powinna zostać poddana wirowaniu, żeby błona komórkowa adipocytów nie została uszkodzona.
Do delikatnej obróbki komórek tłuszczowych służy zestaw Lipogems, który delikatnie przepłukuje tkankę, usuwa erytrocyty – czyli czerwone ciałka krwi, które działają drażniąco. Należy rozbić również tak zwane klastry tłuszczowe, czyli grudki – po to, aby tkanka przeszła przez kaniulę. Jet to najbardziej delikatny sposób obróbki tkanki tłuszczowej na rynku i tą metodą przygotowana tkanka tłuszczowa wrasta najlepiej, czyli zanika najmniej.
Jaki rodzaj znieczulenia jest proponowany?
Rodzaj znieczulenia podczas zabiegu zależy od Pacjenta. Z reguły znieczula się tkankę tłuszczową, wprowadzając cieniutką kaniulę i podając preparat zawierający lignokainę. Niektórzy Pacjenci przy pobieraniu tej tkanki tłuszczowej – czyli ssaniu – bardzo delikatnie czują ból. Dzięki przeprowadzeniu zabiegu na sali operacyjnej, jesteśmy w stanie delikatnie znieczulić ich anestezjologicznie. Pozostają wtedy na własnym oddechu, a przestają czuć ból. U niektórych Pacjentów wymagana jest sedacja, dzięki czemu można za jednym razem wykonać liposukcję oraz podać tłuszcz na wybrany obszar.
Co można wypełnić tłuszczem?
Tkanką tłuszczową pozyskaną w procesie lipotransferu można wypełnić w zasadzie wszystko.
Na twarzy i jej okolicach możemy podać tłuszcz na zasadzie mezoterapii, otrzymując rewitalizację skóry twarzy oraz spłycenie zmarszczek.
Możemy również podać ją głębiej, żeby podziałała jak wypełniacz. Wtedy do wykonania możliwa jest:
– wolumetria policzków
– poprawa owalu twarzy
– wypełnienie bruzdy nosowo-wargowej
– uzupełnienie doliny łez
– powiększanie ust
– wysunięcie brody
– wygładzenie grzbietów rąk
– wygładzenie zmarszczek na czole i wokół oczu
– wygładzenie szyi, dekoltu
– poprawienie wyglądu blizn zanikowych
– powiększenie piersi
– korekta asymetrii
Tłuszcz wykorzystywany jest również w ginekologii, zwłaszcza u kobiet po porodach siłami natury – można wykonać zwężenie pochwy. Przy problemie nietrzymania moczu można ostrzyknąć cewkę moczową. Można również wypełnić wargi sromowe przy asymetrii, czy też zrewitalizować błonę śluzową pochwy. Podanie tkanki tłuszczowej kobietom w wieku okołomenopauzalnym w okolice pochwy poprawia życie seksualne.
Ile czasu po zabiegu lipotransferu Pacjent powinien zostać pod opieką medyczną?
Jeżeli Pacjent został poddany sedacji, to powinien pozostać pod opieką około 2 godzin. Natomiast jeśli zabieg jej nie wymagał, Pacjent może iść do domu bezpośrednio po nim.
Jak wygląda rekonwalescencja po lipotransferze?
Po zabiegu liposukcji powinno się przez kilka dni nosić pas obciskający, żeby skóra się obkurczyła i aby zapobiec powstawaniu krwiaków. Po pobraniu mogą pojawić się siniaki. Jeżeli występują dolegliwości bólowe, powinny minąć w ciągu kilku dni.
W przypadku podania tłuszczu na twarz efekt jest natychmiastowy, jednak należy wykonać tzw. hiperkorekcję, czyli podać preparat z tłuszczu w większej ilości. Powodem tego jest fakt, że jego część się wchłania. Część tłuszczu pozostaje już trwale, więc po takim jednym zabiegu bardzo wiele Pacjentek jest na tyle zadowolonych, że później tego zabiegu nie powtarza. Ilość pozostałego tłuszczu zależy od metabolizmu organizmu Pacjenta: u jednego pozostanie 60% wprowadzonej tkanki, a u innego – tylko 30%.
Jakie są powikłania po lipotransferze?
Ryzyko powikłań po lipotransferze jest bardzo niewielkie z racji faktu, że jest to nasz naturalny materiał. Jedynymi powikłaniami po takim zabiegu mogą być niewielkie krwiaki i obrzęki.