Laserowe operacje żylaków EVLT

Metoda laserowa to najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne w leczeniu żylaków kończyn dolnych. W celu zamknięcia zmienionych chorobowo żył wykorzystywane jest światło lasera o długości fali 1470nm. Energia potrzebna do zamknięcia chorej żyły jest przenoszona za pośrednictwem specjalnego światłowodu, który kieruje światło lasera na ścianę naczynia, powodując jego ablację. Cewnik jest na tyle cienki, że można wprowadzić go bezpośrednio do patologicznie zmienionego naczynia przez wenflon, czyli przez mikronakłucie skóry, umożliwiając uzyskanie bardzo dobrych efektów kosmetycznych. Obecnie leczenie żylaków odbywa się bezboleśnie i bez pozostawiania szpecących blizn na nogach. W naszej klinice często łączy się kilka metod (laser wewnątrzżylny, kleje, skleroterapia, laser przezskórny) w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Niewiele mniejsze znaczenie ma możliwość uzyskania konsultacji dietetyka i fizjoterapeuty, co ma ogromne znaczenie dla zapobiegania nawrotom choroby.

Wskazania

Podstawą do zakwalifikowania Pacjenta do jakiegokolwiek leczenia jest szczegółowy wywiad lekarski i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Obecnie głównym badaniem, służącym ocenie funkcje układu żylnego jest USG Duplex Doppler. Na podstawie uzyskanych wyników jesteśmy w stanie określić wydolność zastawek żył układu głębokiego, jak również przyczynę powstania niechcianych zmian (np. niewydolna żyła odpiszczelowa, czy niewydolny perforator). Dane te są niezbędne do planowania sposobu leczenia, ponieważ strategia postępowania jest ustalana indywidualnie dla każdego Pacjenta.

Jak przygotować się do zabiegu

Przed zabiegiem leczenia żylaków z wykorzystaniem światła laserowego należy ogolić obszar poddawany zabiegowi oraz włożyć wyciętą bieliznę, by lekarz miał swobodny dostęp do pachwiny podczas przeprowadzania procedury.

Przebieg zabiegu

Procedura leczenia żylaków z użyciem światła lasera jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu światłowodu do chorej żyły. Wykorzystywane światło silnie podgrzewa ściany naczynia, doprowadzając do jego ablacji. Tym sposobem żylak zostaje skutecznie zamknięty bez wykonywania zbędnych nacięć skóry, bez konieczności wyrywania chorego naczynia i późniejszej długiej rekonwalescencji. Pacjent już na następny dzień jest w stanie dostrzec diametralną różnicę, żylak zostaje usunięty, w większości przypadków nie ma siniaków lub są one minimalne i można wrócić do codziennych aktywności. Dla bezpieczeństwa Pacjenta, w laserze zastosowano długość fali światła laserowego, która chroni przed uszkodzeniem przebiegających w pobliżu operowanego naczynia nerwów i innych struktur anatomicznych. Cała procedura EVLT (EndoVascular Laser Treatment) wykonywana jest pod kontrolą USG, począwszy od podania znieczulenia, poprzez wprowadzanie cewnika, na jego usunięciu kończąc – co dodatkowo znacznie zwiększa bezpieczeństwo Pacjenta.

Efekty

Metoda ablacji laserem diodowym pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty kosmetyczne i co ważne -towarzyszy temu wysokie bezpieczeństwo. Dolegliwość bólowe podczas i po zabiegu praktycznie nie występują. Po zabiegu laserowego leczenia żylaków Pacjent zwykle czuje się na tyle dobrze, że nie jest konieczne zażywanie żadnych środków przeciwbólowych. Leczenie laserowe pozwala na osiągnięcie nie tylko zamierzonego efektu terapeutycznego, ale – w przeciwieństwie do metod klasycznych – nie pozostawia blizn i krwiaków, dzięki czemu zapewnia bardzo dobre efekty kosmetyczne. Uszkodzenia skóry bowiem są minimalne, a po chorej żyle nie pozostaje nawet ślad.

Przeciwwskazania do laserowego leczenia żylaków:
– niewydolność serca i wady zastawkowe
– nadciśnienie
– wszczepiony rozrusznik serca
– przebyte i aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe
– zaawansowana niewydolność tętnic obwodowych

Efekt może się różnić w zależności od Pacjenta.

Hybrydowe leczenie żylaków

Metoda hybrydowa jest dalszym rozwinięciem metody laserowej leczenia żylaków. Polega na łączeniu kilku technik leczenia żylaków podczas jednego zabiegu w celu optymalizacji wyników leczenia. Dzięki temu rozwiązaniu istotnie skraca się czas gojenia, a efekty zabiegu są widoczne już po kilku dniach.

Jaką metodę wybrać?
Tak naprawdę każda z metod ma swoje zalety i ograniczenia. Dlatego obecnie najczęściej wybieranym postępowaniem jest leczenie hybrydowe, które wykorzystuje różne techniki zabiegowe, zależnie od charakteru zmian. Leczenie hybrydowe jest postępowaniem zindywidualizowanym, leczeniem “szytym na miarę” i daje możliwość uzyskania najlepszych rezultatów, jednak wymaga doświadczonego w różnych technikach zabiegowych lekarza oraz dostępu do wielu metod leczenia.

Informacja dla Pacjenta i zgoda na zabieg EVLT »

Zapraszamy