Laserowe operacje żylaków EVLT

Laserowe operacje żylaków (EVLT – ang. Endo Venous Laser Treatment) zastępują klasyczny zabieg chirurgiczny (stripping). Metody laserowe w leczeniu żylaków kończyn dolnych zostały zastosowane po raz pierwszy w USA w 2002 r. Od tego czasu obserwuje się systematyczny wzrost popularności tej metody ze względu na wysoką skuteczność i minimalne ryzyko powikłań. Zalety te powodują, że metody laserowe wykonywane są coraz częściej i skutecznie wypierają operacje klasyczne w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Przewiduje się, że za kilka lat staną się one podstawowym sposobem leczenia niewydolności dużych żył powierzchownych.

Zalety metody:

  • nie wymaga hospitalizacji (wyjście do domu w dniu zabiegu)
  • znieczulenie miejscowe
  • małe ryzyko powikłań
  • doskonały efekt kosmetyczny
  • szybka rekonwalescencja (zabieg ambulatoryjny) – nie wymaga od pacjenta rezygnacji z normalnego trybu życia
  • mniejszy ból pooperacyjny
  • wysoka skuteczność zabiegu

Do leczenia kwalifikowani są pacjenci ze stwierdzoną niewydolnością żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej, wykazaną w badaniu USG Doppler. Istota tej metody polega na wprowadzeniu do światła niewydolnej żyły cewnika, którego końcówka emituje światło lasera. Wyzwolona w ułamku sekundy energia powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Nie jest konieczne usuwanie tej żyły, jak to się dzieje w metodach tradycyjnych. Sam zabieg trwa około godziny i jest bezbolesny. W naszym ośrodku stosujemy laser endoluminalny o długości fali świetlnej 1470 nm z włóknem biradialnym. Pacjent jest uruchomiony bezpośrednio po zabiegu – nie ma potrzeby leżenia czy hospitalizacji.

Przebieg zabiegu:

Zabieg przeprowadza wykwalifikowany chirurg – flebolog, w warunkach sali operacyjnej lub zabiegowej, w znieczuleniu miejscowym. Pod kontrolą aparatu USG lekarz mapuje układ żylny. Na skórze zaznaczane są punkty przebiegu głównych pni żylnych oraz ich odgałęzień, a także miejsca wprowadzenia włókna laserowego. Miejscowo znieczula się skórę i tkankę podskórną. Następnie wprowadza się do żyły włókno laserowe, uruchamia się laser i powoli wycofuje włókno powodując zamknięcie niewydolnego naczynia. Po zabiegu na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy (zwykle w postaci specjalnej pończochy o stopniowanym ucisku).

Zapraszamy!